ro
 
Marți, 17. Februarie 2026.

Schimbare de trafic în jurul magazinului Șugaș

15.06.2018

Proiectul de fluidizare a traficului elaborat pentru zona din jurul magazinului Șugaș afectează, printre alții locuitorii celor 27 de blocuri din zonă. Observațiile legate de cele două variante ale proiectului pot fi depuse la Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe până la data de 29 iunie.

Foto: Vargyasi Levente

În ultimul timp, traficul din zona străzilor Gróf Mikó Imre, Gödri Ferenc, Bánki Donát și Bem József a devenit aglomerată, datorită creșterii numărului de autoturisme, precum și a numărului de instituții și unități comerciale din zonă.
Pentru ameliorarea acestei situații neplăcute, Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe a comandat un studiu de fluidizare a traficului în această zonă. Rezultatul studiului arată două variante de propunere de soluții. Cele două variante se diferă într-o măsură foarte mică și sunt afișate pe intrările celor 27 blocuri afectate în mod direct.

Foto: Vargyasi Levente

Strada Tavaszi Sándor va avea sens unic în ambele variante, dar în prima variantă, partea superioară a drumului, adică partea între strada Bánki Donát și magazinul Jysk va rămâne cu două sensuri. Astfel, zona delimitată de blocuri (parcare Jysk, terenul de joacă) va putea fi accesată dinspre strada Bánki Donát și părăsită în aceeași direcție. Cei care ies din această zonă în direcția străzii Tavaszi Sándor, vor putea accesa și străzile Gödri Ferenc și Gróf Mikó Imre.

Conform celei de a doua variantă, întreaga strada Tavaszi Sándor va avea sens unic, accesarea zonei sus-menționate va fi posibilă de pe strada Bánki Donát, însă din zonă se vor putea accesa în același mod străzile Gödri Ferenc, Gróf Mikó Imre, precum și strada Bem József din spatele magazinului Șugaș. În secția de drum de pe lângă magazinul Jysk va fi desființat traficul cu două sensuri, cu speranța că această măsură va soluționa aglomerațiile.

Prin impunerea sensului unic pe străzi, dorim să punem capăt aglomerațiilor de trafic, însă acest lucru ar rezulta în creșterea distanței parcurse între zonele menționate mai sus. Niciuna dintre variantele propuse nu ar rezulta în desființarea locurilor de parcare.

Locuitorii afectați își pot exprima opiniile în relație cu cele două variante și pot aduce argumente pentru acestea. În cazul în care aveți sugestii sau observații în legătură cu proiectele, acestea pot fi depuse în scris la Compartimentul de Relații cu Publicul, Informații și Registratură din cadrul Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe, sau pot fi trimise prin e-mail la adresa info@sepsi.ro, până la data de 29 iunie.

În urma evaluării sugestiilor și observațiilor depuse de locuitori, va avea loc o analiză finală împreună cu firma proiectantă, conform căreia va fi pusă în practică reorganizarea traficului.

Consiliul Local Sfântu Gheorghe aşteaptă nominalizări pentru Premiul Pro Urbe 2026
17.02.2026

Pot fi nominalizate persoane de peste 70 de ani care au contribuit la viața orașului și a comunității

Au fost anunțați câștigătorii Best of Sepsi
08.02.2026

Eroii de zi cu zi din Sfântu Gheorghe au fost celebrați sâmbătă seara la gala de premiere

Primarul Antal Árpád a prezentat un raport privind situația taxelor şi impozitelor locale din Sfântu Gheorghe
03.02.2026

Primarul a făcut și o retrospectivă, amintind că în decembrie 2025 Guvernul a modificat semnificativ legislația privind taxele locale

Record de audiență la Cinema Arta din Sfântu Gheorghe în 2025
29.01.2026

Cinema Arta din Sfântu Gheorghe, care a împlinit luna aceasta 9 ani, a depășit anul trecut toate recordurile anterioare: s-au vândut în total 51.614 bilete pentru 2.118 proiecții, astfel încât numărul spectatorilor a atins practic numărul total al locuitorilor orașului.

Milán și Anna, în topul preferințelor pentru numele nou-născuților în Sfântu Gheorghe în 2025
27.01.2026

Potrivit Compartimentului de Stare Civilă din cadrul Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe în anul 2025 au fost întocmite 1.343 de acte de naștere.