ro
 
Joi, 09. Aprilie 2026.

Începe programul de reabilitare a blocurilor

17.02.2017

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe a inițiat un program multianual de intervenție pentru reabilitarea structural-arhitecturală a anvelopei clădirilor. Conform acestui plan în 2017 vor fi reabilitate blocurile din centrul orașului, în 2018 majoritatea blocurilor afectate din oraș, iar în 2019 urmează blocurile din Zona Gării și lângă drumul principal către Brașov.

Foto: Vargyasi Levente

Legea 153/2011 privind măsurile de creștere a calității arhitectural-ambientale a clădirilor, prevede că deținătorii de orice fel ai clădirilor care, prin nivelul de degradare a sistemului de închidere perimetrală, pun în pericol sănătatea, viața, integritatea fizică și siguranța populatiei și/sau afectează calitatea mediului înconjurator, sunt obligați ca, din proprie inițiativă, să ia măsuri de realizare a lucrărilor de intervenție pentru reabilitarea structural-arhitecturală a anvelopei clădirilor.

Conform datelor Primăriei, majoritatea blocurilor din Sfântu Gheorghe intră în categoria de mai sus, excepție făcând clădirile reabilitate termic. Autoritățile administrației publice au responsabilitatea de a înștiința deținătorii de clădire/locuințe despre această obligativitate. În același timp, Legea permite autorităților administrației publice locale să preia integral cheltuielile aferente lucrărilor de intervenție corespunzătoare cotei proprietarilor de locuințe aflați în imposibilitate de a asigura sumele ce le revin, la cererea acestora, ca măsură de protecție socială, dacă proprietarii fac dovada că realizează venituri medii nete lunare pe membru de familie sub câștigul salarial mediu net lunar pe economie.

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe a identificat blocurile la care există o necesită sporită privind această intervenție, a înștiințat Asociațiile de Locatari, posibili beneficiari ai programului, care a fost urmată de o întâlnire cu reprezentații Asociațiilor, care la rândul lor au fost rugați să informeze toți deținătorii de locuințe din raza lor de acoperire.

Autoritatea a inițiat un program multianual de intervenție, iar conform acestui plan în 2017 vor fi reabilitate blocurile din centrul orașului, în 2018 majoritatea blocurilor afectate din oraș, iar în 2019 urmează blocurile din Zona Gării și lângă drumul principal către Brașov.
Metodologia programului multianual de intervenție este în curs de elaborare.

 

SepsiBook 5: Programul noii ediții, o invitație la bucuria lecturii
03.04.2026

Cu un program ce mizează pe experiențe livrești  și dialog cultural, Târgul de carte și festivalul de literatură contemporană  SepsiBook își așteaptă publicul la Sfântu Gheorghe pentru cea de-a cincea ediție. Organizatorii au anunțat oficial, joi, primele repere: evenimentul va avea loc între 14 și 17 mai, la Arena Sepsi, spațiul deja consacrat în acest sens.

Ziua Internațională a Romilor se sărbătorește la Sfântu Gheorghe
01.04.2026

Ziua Internațională a Romilor este sărbătorită în întreaga lume, începând din anul 1990, în fiecare an pe data de 8 aprilie. 

Zilele Sfântu Gheorghe: Artiști și concerte pe scenă
31.03.2026

Cea de-a 33-a ediție a Zilelor Sfântu Gheorghe abundă și în acest an în experiențe muzicale: în weekendul de festival, după reprezentațiile grupurilor de amatori locali, publicul este așteptat de formații care reprezintă stiluri muzicale diverse. Scena amplasată în Piața Centrală va funcționa în timpul zilei ca scenă a comunității, iar după ora 19:00 va răsuna în ritmurile trupelor locale și regionale.

Primăria Sfântu Gheorghe introduce programul „Vinerea Verde”
26.03.2026

Din aprilie, transportul public este gratuit pentru toată lumea în fiecare zi de vineri

Primăria Sfântu Gheorghe, toleranţă zero pentru vânzarea de alcool către minori!
25.03.2026

În urma unei acțiuni de control a Poliției Municipiului Sfântu Gheorghe, desfășurată în data de 26 februarie, la un local aflat pe strada 1 Decembrie 1918 au fost constatate abateri grave.