ro
 
Sâmbătă, 23. May 2026.

Bursierii Sfântu Gheorghe 2014

14.11.2014
 
În baza prevederilor H.C.L. 283/2014 privind stabilirea unor măsuri pentru punerea în aplicare a H.C.L. nr. 184/2009 privind instituirea programului de sprijinire a tinerilor în Municipiul Sfântu Gheorghe ”Bursele Sfântu Gheorghe”, cu modificările şi completările ulterioare, pe anul 2014, la Primăria municipiului Sfântu Gheorghe au fost depuse 17 dosare, după cum urmează:
 
 
 

Nr. crt.

Numele și prenumele

Instituția de învățământ

  1.  

Bács Béla

Liceul Teoretic „Székely Mikó”

  1.  

Blázer Imola-Boglárka

Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”

  1.  

Csutak Balázs

Liceul Teoretic „Székely Mikó”

  1.  

Ferentz Anna-Kata

Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”

  1.  

Gál Edina

Liceul Tehnologic Economic Administrativ „Berde Áron”

  1.  

Hoos Hanna-Denise

Liceul de Arte „Plugor Sándor”

  1.  

Ioniță Barnabás

Liceul Tehnologic Economic Administrativ „Berde Áron”

  1.  

Juhos Attila

Liceul Teoretic „Székely Mikó”

  1.  

Kádár Etele

Liceul Teoretic „Székely Mikó”

  1.  

Kopacz Hanna

Liceul Teoretic „Székely Mikó”

  1.  

Krecht Rudolf

Liceul Teoretic „Székely Mikó”

  1.  

Mester Attila

Liceul Teoretic „Székely Mikó”

  1.  

Milik Anamaria-Beatrice

Colegiul Național „Mihai Viteazul”

  1.  

Nagy Egon

Liceul Teoretic „Székely Mikó”

  1.  

Simon Ádám

Liceul Teoretic „Székely Mikó”

  1.  

Toboltoc Paul-Cătălin

Colegiul Național „Mihai Viteazul”

  1.  

Vișan Claudia

Colegiul Național „Mihai Viteazul”

 
 
SepsiBook încheie ediția a cincea cu aproape 12.000 de vizitatori
18.05.2026

Cea de-a cincea ediție a Târgului de Carte și Festivalului de Literatură Contemporană SepsiBook s-a încheiat duminică la Sfântu Gheorghe cu un bilanț de peste 11.600 de vizitatori, confirmând interesul constant al publicului pentru lectură, evenimente culturale și întâlniri dedicate literaturii contemporane. Organizat pe parcursul a patru zile la Sepsi Arena, evenimentul a mizat și în acest an pe apropierea de noile generații de cititori, pe consolidarea micro-comunităților culturale și pe construirea unei experiențe care depășește formatul clasic al unui târg de carte.

SepsiBook transformă din nou Sfântu Gheorghe într-un centru al literaturii contemporane
11.05.2026

Între 14 și 17 mai, Arena Sepsi găzduiește cea de-a cincea ediție a târgului de carte și festivalului de literatură contemporană SepsiBook, unul dintre cele mai dinamice evenimente culturale dedicate lecturii din regiune. Aproape 150 de invitați, 115 evenimente, 56 de edituri – dintre care nouă prezente pentru prima dată – și 43 de standuri editoriale vor transforma, timp de patru zile, Sfântu Gheorghe într-un spațiu al întâlnirilor literare, al dialogului interdisciplinar și al experiențelor culturale dedicate tuturor generațiilor.

Restricții de circulație și parcări închise în centrul orașului pentru parada motocicliștilor
08.05.2026

Evenimentul are ca scop sensibilizarea conducătorilor auto asupra prezenței motocicliștilor în trafic.

SepsiRUN 2026 – 12–13 iunie. Când Sfântu Gheorghe aparține alergătorilor!
06.05.2026

Scopul evenimentului rămâne și anul acesta reunirea celor interesați de alergare, mișcare și un stil de viață activ, fie că este vorba de începători, amatori sau sportivi cu experiență.