ro
 
Vineri, 14. August 2026.

Miercuri, în centrul oraşului Sfântu Gheorghe, se deschide Târgul de Crăciun

17.12.2013

Cumpărătorii sunt aşteptaţi la Târgul de Crăciun cu programe de sărbătoare

Între 18-24 decembrie în Piața Libertății la târgul devenit deja tradiţional, şaizeci de comercianţi îşi oferă produsele - alături de produsele meşteşugăreşti şi de artizanat, la târg se vor putea găsi şi creaţii de artă industrială, jucării, cărţi, săpunuri hand-made, ornamente şi cadouri, cât şi bunătăţi specifice acestei sărbători. Pe scena târgului vor putea fi urmărite programe festive din cadrul spectacolelor grădiniţelor, elevilor, corurilor din oraşul nostru şi a muzicienilor locali.

Târgul se va deschide miercuri, 18 decembrie, la ora 17,00, cu spectacolul corurilor claselor I-IV şi V-VIII de la Liceul de Arte „Plugor Sándor”. Programul amănunţit al zilei de miercuri şi al zilei de joi se poate citi mai jos.

Programul târgului: zilnic, în intervalul orar 11,00 – 20,00, cu excepţia zilei de 24 decembrie, când programul se încheie la ora 14,00.

Miercuri, 18 decembrie
 

17:00 Corurile claselor I-IV şi V-VIII ale Liceului de Arte „Plugor Sándor”
17:40 Ansamblul de dansuri folclorice al Şcolii Generale „Nicolae Colan”
18:00 Corul Colegiului Naţional „Mihai Viteazul”, grupa Crescendo
17:00 – 19:00 Moş Crăciun în Târg – Asociaţia ECOU


Joi, 19 decembrie
 

11:00 Grădiniţa cu program prelungit "Benedek Elek": Melodii de Crăciun
11:45 Şcoala Generală "Váradi József", clasa a IV- a B: Dans de Crăciun
12:30 Şcoala Generală "Váradi József", clasa a II- a E: Dans de societate de Crăciun
14:00 Corurile Colegiului Reformat, Ref Sonor şi Ref Sonorocska
15:00 Corurile Liceului de Artă "Plugor Sándor", Corul de copii Campanella  şi Corul Mixt de Tineret "Eufónia"
16:00 Grădiniţa cu Program Prelungit "Csipike", Grupa „Süni”: „Este Crăciun, micule Isus pe tine te sărbătorim”
18:00                Împodobirea bradului de Crăciun al tinerilor
17:00 – 19:00 Moş Crăciun în Târg – Asociaţia ECOU


Din 7 august, rețeaua de transport public se extinde cu noi trasee de autobuz
03.08.2026

De asemenea, din toamnă se modifică întregul sistem de parcare din Sfântu Gheorghe

Vară pe lac la Sfântu Gheorghe: Aproape 2.000 de plimbări cu barca şi hidrobicicleta în prima lună de funcţionare
31.07.2026

În prima lună de când se pot face din nou plimbări cu barca și cu hidrobicicleta pe lac, locuitorii din Sfântu Gheorghe și vizitatorii au profitat de această posibilitate de aproape 2.000 de ori. Hidrobicicletele se bucură de o popularitate mai mare, fiind utilizate de 1.800 de ori, în timp ce bărcile au fost închiriate de 200 de ori de către vizitatori.

Sfântu Gheorghe: Liniștea unui oraș mic și serviciile unui mare oraș
17.07.2026

Atractivitatea orașului Sfântu Gheorghe constă în faptul că locuitorii săi se pot bucura de liniștea unui oraș mic, beneficiind în același timp de serviciile unui mare oraș direct pe plan local.

Helikonul Ardelean 100: „Cercurile, cercurile – nu le părăsi”– Dialogul dintre imagine și cuvânt în artele vizuale ale Helikonului Ardelean
16.07.2026

Vernisajul expoziției Helikonul Ardelean 100 va avea loc marți, 21 iulie 2026, de la ora 16, în spațiul expozițional de la parterul Centrului de Artă din Transilvania. Expoziția va fi vernisată de Árpád András Antal, primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Zsolt Németh, deputat în Parlamentul Ungariei, Zsuzsanna Szebeni, directoarea Institutului Liszt din Sfântu Gheorghe, și dr. Beáta Bordás, istoric de artă.