ro
 
Luni, 22. Decembrie 2025.

În scurt timp se poate patina

25.11.2013

În scurt timp, dacă şi vremea se va răci suficient de mult, locuitorii oraşului pot să-şi pregătească patinele. Domnul Tischler Ferenc, viceprimar al Municipiului Sfântu Gheorghe, a declarat că dacă vremea va permite, începând cu acest sfârşit de săptămână se vor deschide cele două patinoare ale oraşului. Şi în acest an, iubitorii acestui sport vor putea alege din cele două locaţii unde se vor amplasa aceleaşi patinoare ca şi anul trecut – pe strada Nicolae Iorga, lângă staţia de autobuz, iar cel de-al doilea patinoar va fi amenajat în locul Pieţei Euro.

Domnul viceprimar a mai adăugat şi faptul că preţul biletului de intrare încă nu s-a stabilit, dar sunt aşteptate grupe organizate de la şcoli şi grădiniţe, fiind posibil ca ora de sport sau chiar cea de dirigenţie să fie ţinută aici. Informaţiile despre operatorii patinoarelor vor fi afişate la cele două patinoare, aici existând şi posibilitatea de a închiria patine, şi oportunitatea de a le ascuţi.

 

Sfântu Gheorghe întâmpină Noul An cu concerte şi un show laser spectaculos
16.12.2025

Primăria Sfântu Gheorghe și Casa de Cultură „Kónya Ádám” invită locuitorii orașului la petrecerea de Revelion din centrul municipiului, un eveniment gândit anul acesta în spiritul comunității și al grijii față de animale.

Un nou record de participare la „Desene de lumini”: aproape 3.000 de creații vor fi proiectate pe Teatrul „Tamási Áron”
15.12.2025

Premierea celor mai interesante desene va avea loc vineri, 19 decembrie, de la ora 18:00

Documentația tehnică de cadastru pentru zonele Szépmező va fi disponibilă publicului timp de 60 de zile
15.12.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe anunță public afișarea documentațiilor tehnice de cadastru pentru sectoarele 3, 4, 5, 6 și 9, denumite Szépmező (Câmpul Frumos). Procedura are loc în baza articolului 14, alineatul 1 din Legea cadastrului și a publicității imobiliare nr. 7/1996.

Programul Târgului de Crăciun de la Sfântu Gheorghe, 13-23 decembrie
11.12.2025

Pe scenă vor avea loc spectacole dedicate așteptării Crăciunului, menite să îi pregătească pe locuitori și pe turiști pentru sărbătorile care se apropie.

Târgul de Crăciun din Sfântu Gheorghe
28.11.2025

În perioada 13–23 decembrie va avea loc Târgul de Crăciun în Piața Centrală din Sfântu Gheorghe, unde vizitatorii vor putea alege dintre cadouri speciale de sărbători și diferite delicatese. Atmosfera festivă va fi completată de programe pe scenă și de numeroase activități suplimentare.