ro
 
Joi, 25. Decembrie 2025.

Studiu despre Őrkő

07.10.2013

Cetăţenii romi au fost luaţi în evidenţă

La solicitarea Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe, Institutul Naţional pentru Studierea Problemelor Minorităţilor Naţionale din Cluj Napoca, a realizat, în perioada 6 – 9 august, un recensământ al  populaţiei şi gospodăriilor din cartierul Őrkő. În urma acestei evaluări globale realizate, au ieşit la lumină lipsurile acestui cartier.

Domnul primar Antal Árpád a spus că Primăria doreşte, în anii următori, să construiască o politică publică legată de acest cartier al romilor în aşa fel încât să poată avea la dispoziţie  şi să fie furnizate toate informaţiile despre această comunitate.
Sociologul institutului, domnul Kiss Tamás, a declarat că scopul acestei anchete a fost acela de a încerca înregistrarea tuturor gospodăriilor şi persoanelor din zonă. O singură gospodărie a refuzat să răspundă.


Foto: Henning János

În cartierul Őrkő sunt 432 de gospodării şi 1828 de persoane locuiesc în acea zonă a oraşului. În medie, într-o gospodărie trăiesc 4,21 de persoane, iar la Sfântu Gheorghe, media este de 2,79. Doar 5,1 % din persoanele de acolo au acces la apa potabilă, 22%  din populaţia recensată nu este conectată la electricitate, şi numai 2,5% din aceştia au WC. 14 persoane au autovehicule, şi 9 familii au conectat internetul.

Peste 35% din populaţia din Őrkő trăieşte într-o sărăcie cumplită, căci aici, în aceste gospodării, venitul mediu per persoană este de sub 70 de lei. Aproape 100% din persoanele anchetate este vorbitoare de limbă maghiară, dar o mare problemă o reprezintă proporţia copiilor care frecventează şcoala, căci copiii de etnie romă încep studiile mai târziu, iar la vârsta de 12 – 13 ani, marea majoritate nu mai continuă studiile, renunţând la şcoală. La ora actuală, sunt 59 de copii în clase pregătitoare, 64 de copii în clasa I, 56 în clasa a II-a, dar clasa a VIII-a o frecventează doar 10 copii. Un procent de 42% din locuitorii acestui cartier nu ştie să scrie şi să citească şi doar 91 de persoane au locuri de muncă. 34%  din cei intervievaţi ar accepta orice loc de muncă, iar 31,3% ar accepta şi posturi de făcut curăţenie.

Comunitatea din Őrkő este una închisă, neexistând „emigranţi ” sau „imigranţi”. Din punctul de vedere al primarului, aceasta este o problemă care ar trebui rezolvată la nivel naţional, ar trebui găsite soluţii şi adoptate legi.

- Este evident că nevoile financiare şi materiale pentru a îmbunătăţi calitatea vieţii, şi pentru a aduce această comunitate la un nivel de trai decent depăşesc cu mult posibilităţile municipalităţii – a declarat primarul  Antal Árpád. El este de părere că ar trebui elaborat un proiect integrat care să aibă patru elemente:  învăţământ, sănătate, piaţa forţei de muncă şi condiţii de trai. Începând cu data de 1 ianuarie 2014, în cadrul noului Program Operativ Regional vor fi anunţate noi axe care vizează sprijinirea celor aflaţi în situaţii defavorizate. Municipalitatea va depune proiecte care vor avea drept scop îmbunătăţirea calităţii vieţii celor care trăiesc în sărăcie.
 

Descarcă rezumatul studiului
 


Foto: Henning János

Sfântu Gheorghe întâmpină Noul An cu concerte şi un show laser spectaculos
16.12.2025

Primăria Sfântu Gheorghe și Casa de Cultură „Kónya Ádám” invită locuitorii orașului la petrecerea de Revelion din centrul municipiului, un eveniment gândit anul acesta în spiritul comunității și al grijii față de animale.

Un nou record de participare la „Desene de lumini”: aproape 3.000 de creații vor fi proiectate pe Teatrul „Tamási Áron”
15.12.2025

Premierea celor mai interesante desene va avea loc vineri, 19 decembrie, de la ora 18:00

Documentația tehnică de cadastru pentru zonele Szépmező va fi disponibilă publicului timp de 60 de zile
15.12.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe anunță public afișarea documentațiilor tehnice de cadastru pentru sectoarele 3, 4, 5, 6 și 9, denumite Szépmező (Câmpul Frumos). Procedura are loc în baza articolului 14, alineatul 1 din Legea cadastrului și a publicității imobiliare nr. 7/1996.

Programul Târgului de Crăciun de la Sfântu Gheorghe, 13-23 decembrie
11.12.2025

Pe scenă vor avea loc spectacole dedicate așteptării Crăciunului, menite să îi pregătească pe locuitori și pe turiști pentru sărbătorile care se apropie.

Târgul de Crăciun din Sfântu Gheorghe
28.11.2025

În perioada 13–23 decembrie va avea loc Târgul de Crăciun în Piața Centrală din Sfântu Gheorghe, unde vizitatorii vor putea alege dintre cadouri speciale de sărbători și diferite delicatese. Atmosfera festivă va fi completată de programe pe scenă și de numeroase activități suplimentare.