ro
 
Joi, 25. Decembrie 2025.

La începutul lunii iunie se deschide ştrandul

19.05.2013

S-au finalizat lucrările la bazinele ştrandului, şi s-a realizat şi amenajarea mediului înconjurător al spaţiului aferent, iar săptămâna viitoare va începe umplerea bazinelor cu apă, şi odată cu aceasta, vor fi încercate şi sistemele de încălzire şi a celor de filtrare-curăţare a apei – am aflat de la doamna Sztakics Éva, viceprimar al Municipiului Sfântu Gheorghe.

Elementele de distracţie au fost deja montate, cele două tobogane sunt deja la locul lor, iar iubitorii ştrandului se vor putea bucura şi de cascade şi valuri. În urma reabilitărilor, bazinul de înot va fi acoperit cu plastic care rezistă frigului iernii mai bine decât vechea căptuşeală cu mozaic.

Doamna viceprimar a mai menţionat şi faptul că reabilitatea ştrandului a costat 4 milioane de lei.
 

Sfântu Gheorghe întâmpină Noul An cu concerte şi un show laser spectaculos
16.12.2025

Primăria Sfântu Gheorghe și Casa de Cultură „Kónya Ádám” invită locuitorii orașului la petrecerea de Revelion din centrul municipiului, un eveniment gândit anul acesta în spiritul comunității și al grijii față de animale.

Un nou record de participare la „Desene de lumini”: aproape 3.000 de creații vor fi proiectate pe Teatrul „Tamási Áron”
15.12.2025

Premierea celor mai interesante desene va avea loc vineri, 19 decembrie, de la ora 18:00

Documentația tehnică de cadastru pentru zonele Szépmező va fi disponibilă publicului timp de 60 de zile
15.12.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe anunță public afișarea documentațiilor tehnice de cadastru pentru sectoarele 3, 4, 5, 6 și 9, denumite Szépmező (Câmpul Frumos). Procedura are loc în baza articolului 14, alineatul 1 din Legea cadastrului și a publicității imobiliare nr. 7/1996.

Programul Târgului de Crăciun de la Sfântu Gheorghe, 13-23 decembrie
11.12.2025

Pe scenă vor avea loc spectacole dedicate așteptării Crăciunului, menite să îi pregătească pe locuitori și pe turiști pentru sărbătorile care se apropie.

Târgul de Crăciun din Sfântu Gheorghe
28.11.2025

În perioada 13–23 decembrie va avea loc Târgul de Crăciun în Piața Centrală din Sfântu Gheorghe, unde vizitatorii vor putea alege dintre cadouri speciale de sărbători și diferite delicatese. Atmosfera festivă va fi completată de programe pe scenă și de numeroase activități suplimentare.