ro
 

Dezvoltarea infrastructurii va fi prioritară

22.03.2013

Se aduce la cunoştinţă publică iniţiativa Primarului municipiului Sfântu Gheorghe, dl. Antal Árpád András, referitoare la elaborarea Proiectului de buget al Municipiului Sfântu Gheorghe pe anul 2013, care a fost afişat la sediul instituţiei şi postat pe pagina web www.sfantugheorgheinfo.ro, secţiunea Primărie/Transparenţă în administraţie publică, la data de 19 martie 2013. Eventualele contestaţii, conţinând numele, prenumele, domiciliul şi nr. de telefon al contestatarului, se vor depune la Compartimentul Relaţii cu Publicul, Informaţii, Registratură sau la adresa e-mail: zelinda.fulop@sepsi.ro, până la data de 4 aprilie 2013.
 - În 15 zile locuitorii oraşului pot să-şi formuleze observaţiile legate de proiectul de buget, iar în această perioadă de timp port discuţii şi cu fracţiunile politice, luînd în calcul şi eventualele propuneri – a declarat domnul primar Antal Árpád.

Primarul oraşului reşedinţă de judeţ a mai spus că, deşi anul în curs va fi un destul de greu, şi nu se aşteaptă nici susţinere financiară guvernamentală, se vor realiza, totuşi, investiţii serioase.

 - În Sfântu Gheorghe se realizează dezvoltări spectaculoase, chiar şi fără aceste finanţări, căci multe din proiectele noastre finanţate din fonduri europene au ajuns la stadiul în care pot începe lucrările concrete – a spus edilul oraşului.


Foto: Vargyasi Levente

Lucrările programului de modernizare a reţelei de apă şi canalizare creează multe neplăceri, motiv pentru care domnul primar îi roagă pe locuitorii oraşului să aibă răbdare şi înţelegere, căci prin aceste lucrări se va îmbunătăţi şi calitatea apei potabile, pe de o parte, iar pe de altă parte, vor scădea semnificativ şi pierderile din reţea.

 - Am dori să finalizăm lucrările înainte de începerea sezonului şi la ştrandul oraşului, se lucrează şi pe strada Kossuth Lajos. Noi ne dorim ca lucrările să se desfăşoare în paralel, în mai multe locaţii. După Zilele Sfântu Gheorghe vom demara lucrările şi pe strada Oltului, pentru ca acestea să poată avansa pe perioada verii, şi să fie finalizate până la toamnă, căci este singura stradă din centrul oraşului, unde nu au fost modernizate reţelele de utilităţi , iar această problema va fi şi ea rezolvată – a declarat  Antal Árpád

Cel mai mare capitol din proiectul de buget este cel al finanţărilor în comun a proiectelor  comunitare. Conform spuselor edilului oraşului, bugetul cu care oraşul nostru începe anul este de aproximativ 107 milioane de lei, şi acesta şi-a exprimat încrederea că această sumă va fi majorată în cursul anului 2013, în primul rând prin proiectele de finanţare cu care a aplicat municipalitatea la Uniunea Europeană.

SepsiRUN a fost un succes răsunător
18.06.2025

Aproape o mie de participanți au luat startul la primul festival de alergare din Sfântu Gheorghe

A început cea de-a șaptea ediție a Com’ON Sepsi
17.06.2025

Programul de participare pentru tineret din Sfântu Gheorghe îi așteaptă din nou pe tinerii inițiatori.

Restricții de circulație cu ocazia evenimentelor Noaptea Mișcării și SepsiRun la Sfântu Gheorghe
12.06.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe informează locuitorii că, în zilele de vineri, 13 iunie, și sâmbătă, 14 iunie vor avea loc restricții de circulațe în diferite zone ale orașului din cauza evenimentelor organizate în cadrul Nopții Mișcării și a festivalului de alergare SepsiRun.

Punem orașul în mișcare! Sfântu Gheorghe se alătură pentru prima dată evenimentului „Noaptea Mișcării”
06.06.2025

Pe 13 iunie 2025, Sfântu Gheorghe face un pas istoric: devine primul oraș din afara Ungariei care se alătură inițiativei „Noaptea Mișcării”, un eveniment sportiv de o noapte care, în acest an, va mobiliza 57 de localități. Între orele 19:30 – 02:00, orașul nostru va găzdui o serie de activități sportive menite să promoveze un stil de viață activ și sănătos.

Sfântu Gheorghe sărbătorește redeschiderea oficială a Lacului din zona Gării: concert, film și dulciuri pe 8 iunie
05.06.2025

Duminică, 8 iunie, locuitorii din Sfântu Gheorghe sunt invitați să ia parte la inaugurarea oficială a Lacului reabilitat din zona Gării, printr-un eveniment comunitar organizat între orele 12:00 și 23:00.