ro
 
Sâmbătă, 16. May 2026.

Lucrările de modernizare la cantina socială vor fi terminate în luna ianuarie

17.10.2011

Deşi ultimul termen de finalizare al lucrărilor de modernizare la cantina socială de pe strada Podeţului a fost stabilit pentru luna noiembrie, executantul lucrărilor a solicitat un nou termen, acesta fiind mijlocul lunii ianuarie. Aşa cum s-a mai declarat până acum, starea clădirii a fost mult mai rea decât s-a preconizat, acest lucru ducând la necesitatea demolării acesteia în întregime, şi practic trebuind să se reconstruiască. Doamna viceprimar Sztakics Éva a spus că municipalitatea a acceptat termenul cerut atunci, şi va accepta şi noul termen, deoarece, în scurt timp, construcţiile vor fi încetinite şi de starea vremii.

SepsiBook transformă din nou Sfântu Gheorghe într-un centru al literaturii contemporane
11.05.2026

Între 14 și 17 mai, Arena Sepsi găzduiește cea de-a cincea ediție a târgului de carte și festivalului de literatură contemporană SepsiBook, unul dintre cele mai dinamice evenimente culturale dedicate lecturii din regiune. Aproape 150 de invitați, 115 evenimente, 56 de edituri – dintre care nouă prezente pentru prima dată – și 43 de standuri editoriale vor transforma, timp de patru zile, Sfântu Gheorghe într-un spațiu al întâlnirilor literare, al dialogului interdisciplinar și al experiențelor culturale dedicate tuturor generațiilor.

Restricții de circulație și parcări închise în centrul orașului pentru parada motocicliștilor
08.05.2026

Evenimentul are ca scop sensibilizarea conducătorilor auto asupra prezenței motocicliștilor în trafic.

SepsiRUN 2026 – 12–13 iunie. Când Sfântu Gheorghe aparține alergătorilor!
06.05.2026

Scopul evenimentului rămâne și anul acesta reunirea celor interesați de alergare, mișcare și un stil de viață activ, fie că este vorba de începători, amatori sau sportivi cu experiență.

Zilele Sfântu Gheorghe: Restricţii de circulație
28.04.2026

Din cauza organizării celei de-a 33-a ediții a Zilelor Sfântu Gheorghe, organizatorii atrag atenția că, începând de miercuri, 29 aprilie, ora 17:00, parcările din zona centrală vor fi închise, iar de joi, 30 aprilie, ora 09:00, până pe 4 mai, ora 12:00, circulația va fi restricționată.