ro
 

Cantina socială din oraşul nostru va fi închisă până în luna septembrie

26.07.2011

În fiecare an, în timpul verii, cantina este închisă pentru două luni, perioadă în care se fac reparaţii, se zugrăveşte şi se dezinfectează clădirea. În acest interval de timp, cei îndreptăţiţi la prânzul gratuit trebuie să se îngrijească ei înşişi de masa zilnică, iar din spusele domnului Tankó Vilmos, directorul Direcţiei de Asistenţă Comunitară, acest lucru se poate realiza uşor deoarece, în această perioadă de timp, pot accepta munci sezoniere. La cantina socială se pregătesc 120 de porţii, în fiecare zi.

Restricții de circulație cu ocazia evenimentelor Noaptea Mișcării și SepsiRun la Sfântu Gheorghe
12.06.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe informează locuitorii că, în zilele de vineri, 13 iunie, și sâmbătă, 14 iunie vor avea loc restricții de circulațe în diferite zone ale orașului din cauza evenimentelor organizate în cadrul Nopții Mișcării și a festivalului de alergare SepsiRun.

Punem orașul în mișcare! Sfântu Gheorghe se alătură pentru prima dată evenimentului „Noaptea Mișcării”
06.06.2025

Pe 13 iunie 2025, Sfântu Gheorghe face un pas istoric: devine primul oraș din afara Ungariei care se alătură inițiativei „Noaptea Mișcării”, un eveniment sportiv de o noapte care, în acest an, va mobiliza 57 de localități. Între orele 19:30 – 02:00, orașul nostru va găzdui o serie de activități sportive menite să promoveze un stil de viață activ și sănătos.

Sfântu Gheorghe sărbătorește redeschiderea oficială a Lacului din zona Gării: concert, film și dulciuri pe 8 iunie
05.06.2025

Duminică, 8 iunie, locuitorii din Sfântu Gheorghe sunt invitați să ia parte la inaugurarea oficială a Lacului reabilitat din zona Gării, printr-un eveniment comunitar organizat între orele 12:00 și 23:00. 

Lacul din zona Gării se deschide oficial pe 1 iunie
29.05.2025

Pe 8 iunie va avea loc un picnic comunitar cu concert, filme şi surprize pentru copii.

Program complet Ziua Copilului la Sfântu Gheorghe
28.05.2025

Pe 1 iunie, cei mai mici dintre noi vor prelua din nou Piața Centrală și Parcul Elisabeta din Sfântu Gheorghe. La fel ca în anii anteriori, organizatorii îi așteaptă pe copiii mici și mari în centrul orașului cu programe variate, jocuri și concerte.