ro
 
Sâmbătă, 16. May 2026.

Au intrat în vigoare noile reguli de la Multi-Trans S.A.

18.07.2011

De vineri, adică din data de 15 iulie, au intrat în vigoare noile reguli ale societăţii de transport în comun Multi-Trans S.A., referitoare  la folosirea autobuzelor, reguli anunţate cu aproape o lună în urmă. În consecinţă, de la data precizată, urcarea în autobuze se face exclusiv pe uşa din faţă iar coborârea pe uşa din spate. În acelaşi timp, la urcare, călătorii sunt obligaţi să prezinte biletele sau abonamentele. Şi în privinţa biletelor au apărut schimbări, aşa că din data de 16 iulie, sâmbătă, societatea acceptă în exclusivitate doar biletele de tip nou, care sunt greu de falsificat. Deşi noul tip de bilete a fost introdus de mai mult timp, până pe data de 15 iulie au putut fi folosite şi biletele de tip vechi în acelaşi timp cu cele de tip nou. În acelaşi timp, până la data de 31 iulie, biletele de tip vechi pot fi predate sau schimbate la sediul Societăţii de transport în comun Multi-Trans S.A.

Pentru respectarea noilor reguli de folosire a autobuzelor, compania acordă ajutor călătorilor: în perioada următoare, până pe data de 16 august,  cei care folosesc mijloacele de transport în comun vor fi ajutaţi de voluntari, pentru a se acomoda mai uşor cu noile reguli de urcare-coborâre. Voluntarii vor împărţi şi foi volante care, pe lângă informaţii vor conţine şi bilete la tombolă. Călătorii trebuie să răspundă la trei întrebări referitoare la noile reguli, iar în cadrul tragerii la sorţi din data de 30 august, compania va alege trei câştigători dintre cei care au răspuns corect. Cei norocoşi vor primi abonamente gratuite pe mijloacele de transport în comun ale societăţii.

Tittesz Zoltan, directorul Multi-Trans S.A., ne-a spus în legătură cu noile reguli de urcare-coborâre: modificările au două scopuri, pe de o parte fac  mai fluent transportul în comun, pe de altă parte va fi mai uşoară verificarea persoanelor care călătoresc fără bilet, al căror număr este prea mare. Şi noul tip de bilete serveşte tot acestui scop.

SepsiBook transformă din nou Sfântu Gheorghe într-un centru al literaturii contemporane
11.05.2026

Între 14 și 17 mai, Arena Sepsi găzduiește cea de-a cincea ediție a târgului de carte și festivalului de literatură contemporană SepsiBook, unul dintre cele mai dinamice evenimente culturale dedicate lecturii din regiune. Aproape 150 de invitați, 115 evenimente, 56 de edituri – dintre care nouă prezente pentru prima dată – și 43 de standuri editoriale vor transforma, timp de patru zile, Sfântu Gheorghe într-un spațiu al întâlnirilor literare, al dialogului interdisciplinar și al experiențelor culturale dedicate tuturor generațiilor.

Restricții de circulație și parcări închise în centrul orașului pentru parada motocicliștilor
08.05.2026

Evenimentul are ca scop sensibilizarea conducătorilor auto asupra prezenței motocicliștilor în trafic.

SepsiRUN 2026 – 12–13 iunie. Când Sfântu Gheorghe aparține alergătorilor!
06.05.2026

Scopul evenimentului rămâne și anul acesta reunirea celor interesați de alergare, mișcare și un stil de viață activ, fie că este vorba de începători, amatori sau sportivi cu experiență.

Zilele Sfântu Gheorghe: Restricţii de circulație
28.04.2026

Din cauza organizării celei de-a 33-a ediții a Zilelor Sfântu Gheorghe, organizatorii atrag atenția că, începând de miercuri, 29 aprilie, ora 17:00, parcările din zona centrală vor fi închise, iar de joi, 30 aprilie, ora 09:00, până pe 4 mai, ora 12:00, circulația va fi restricționată.