ro
 
Vineri, 20. Februarie 2026.

236 de dosare aprobate în prima lună a programului „Dăm valoare rablei tale”

11.05.2021

Cererile pot fi depuse în continuare la sediul Primăriei Sfântu Gheorghe

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe a lansat în luna aprilie programul local „Dăm valoare rablei tale”, cu scopul de a elimina din trafic autoturismele mai vechi de 10 ani, poluatoare ale mediului, care ocupă de cele mai multe ori domeniul public și așa supraaglomerat.

În prima lună de la lansare au fost primite şi verificate 263 de dosare, dintre care 236 au fost aprobate, restul de 27 fiind respinse.

Principalele motive de respingere au fost nerespectarea criteriilor de eligibilitate (minim 10 ani înmatriculat în Sfântu Gheorghe, minim 3 ani în posesia titularului), datorii la bugetul local (impozite, taxe, amenzi neachitate) sau lipsa documentelor care să ateste proprietatea asupra autovehiculului.

Suma alocată în bugetul din acest an este de 1 milion de lei, care ajunge pentru 333 de solicitanţi, însă dacă va fi necesar, administrația locală va suplimenta această sumă.

Primăria acordă solicitanților 3.000 de lei pentru fiecare autoturism predat la un Centru autorizat de casare/colectare autovehicule, care a fost înmatriculat de cel puțin 10 ani în Municipiul Sfântu Gheorghe și s-a aflat în proprietatea acestora de cel puțin 3 ani. Solicitanții pot fi persoane fizice sau juridice care au domiciliul/sediul în Sfântu Gheorghe.

Detalii despre modalitatea de înscriere în program şi lista dosarelor aprobate până acum pot fi găsite AICI

 

Consiliul Local Sfântu Gheorghe aşteaptă nominalizări pentru Premiul Pro Urbe 2026
17.02.2026

Pot fi nominalizate persoane de peste 70 de ani care au contribuit la viața orașului și a comunității

Au fost anunțați câștigătorii Best of Sepsi
08.02.2026

Eroii de zi cu zi din Sfântu Gheorghe au fost celebrați sâmbătă seara la gala de premiere

Primarul Antal Árpád a prezentat un raport privind situația taxelor şi impozitelor locale din Sfântu Gheorghe
03.02.2026

Primarul a făcut și o retrospectivă, amintind că în decembrie 2025 Guvernul a modificat semnificativ legislația privind taxele locale

Record de audiență la Cinema Arta din Sfântu Gheorghe în 2025
29.01.2026

Cinema Arta din Sfântu Gheorghe, care a împlinit luna aceasta 9 ani, a depășit anul trecut toate recordurile anterioare: s-au vândut în total 51.614 bilete pentru 2.118 proiecții, astfel încât numărul spectatorilor a atins practic numărul total al locuitorilor orașului.

Milán și Anna, în topul preferințelor pentru numele nou-născuților în Sfântu Gheorghe în 2025
27.01.2026

Potrivit Compartimentului de Stare Civilă din cadrul Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe în anul 2025 au fost întocmite 1.343 de acte de naștere.