ro
 
Marți, 17. Iunie 2025.

Restricţii de circulaţie în Sfântu Gheorghe cu ocazia zilei de 15 martie

14.03.2022

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe anunţă mai multe restricţii de circulaţie în data de 15 martie, cu ocazia comemorării Revoluţiei şi Războiului de Independenţă din 1848–1849. 

Astfel, pe traseul marşurilor către centrul oraşului, circulaţia rutieră va fi oprită după cum urmează:

  • Traseul nr. 1: str. Armata Română de la ora 13:00, străzile 1 Decembrie 1918 şi Gróf Mikó Imre de la ora 13:30.
  • Traseul nr. 2: str. Stadionului de la ora 13:00, străzile Vasile Goldiş, Spitalului, Libertăţii de la ora 13:30.

De asemenea, circulaţia pe str. Libertăţii şi str. Gróf Mikó Imre va fi închisă între orele 14:00 şi 18:00, cu eliberarea anticipată a locurilor publice de parcare din seara zilei de 14 martie, începând de la ora 19:00.

Pe durata manifestărilor, circulația autovehiculelor va fi restricționată, organizatorii beneficiind de sprijin de specialitate din partea Poliției Municipiului Sfântu Gheorghe, Inspectoratul de Jandarmi Județean Covasna și Poliției Locale Sfântu Gheorghe. 

Restricții de circulație cu ocazia evenimentelor Noaptea Mișcării și SepsiRun la Sfântu Gheorghe
12.06.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe informează locuitorii că, în zilele de vineri, 13 iunie, și sâmbătă, 14 iunie vor avea loc restricții de circulațe în diferite zone ale orașului din cauza evenimentelor organizate în cadrul Nopții Mișcării și a festivalului de alergare SepsiRun.

Punem orașul în mișcare! Sfântu Gheorghe se alătură pentru prima dată evenimentului „Noaptea Mișcării”
06.06.2025

Pe 13 iunie 2025, Sfântu Gheorghe face un pas istoric: devine primul oraș din afara Ungariei care se alătură inițiativei „Noaptea Mișcării”, un eveniment sportiv de o noapte care, în acest an, va mobiliza 57 de localități. Între orele 19:30 – 02:00, orașul nostru va găzdui o serie de activități sportive menite să promoveze un stil de viață activ și sănătos.

Sfântu Gheorghe sărbătorește redeschiderea oficială a Lacului din zona Gării: concert, film și dulciuri pe 8 iunie
05.06.2025

Duminică, 8 iunie, locuitorii din Sfântu Gheorghe sunt invitați să ia parte la inaugurarea oficială a Lacului reabilitat din zona Gării, printr-un eveniment comunitar organizat între orele 12:00 și 23:00. 

Lacul din zona Gării se deschide oficial pe 1 iunie
29.05.2025

Pe 8 iunie va avea loc un picnic comunitar cu concert, filme şi surprize pentru copii.

Program complet Ziua Copilului la Sfântu Gheorghe
28.05.2025

Pe 1 iunie, cei mai mici dintre noi vor prelua din nou Piața Centrală și Parcul Elisabeta din Sfântu Gheorghe. La fel ca în anii anteriori, organizatorii îi așteaptă pe copiii mici și mari în centrul orașului cu programe variate, jocuri și concerte.