ro
 

Recensământ: municipiul Sfântu Gheorghe, pe primul loc între reședințele de județ din țară

09.06.2022

Primarul Antal Árpád a evaluat rezultatele etapei online

Primarul Antal Árpád a evaluat joi, în cadrul unei conferințe de presă, rezultatele etapei de autocompletare online a recensământului. Atât în ceea ce privește formularele completate, cât și în ceea ce privește formularele valide, municipiul Sfântu Gheorghe s-a situat pe primul loc între reședințele de județ la nivel național. 

În etapa de autocompletare, ținta a fost ca 40% din populație să completeze chestionarele la nivel național, țintă care a fost depășită cu mult de orașul Sfântu Gheorghe, unde peste 80% din populație a participat la etapa online, din care 68,5% din formulare au fost validate. 

Față de populația estimată de 51.300 de persoane, 31,5% dintre cetățeni urmează să fie vizitați de către recenzori. Acest proces este în curs de desfășurare, iar primarul le cere locuitorilor să coopereze. Pentru fiecare gospodărie în care locuitorii nu sunt găsiți acasă, se va agăța pe clanța ușii un pliant cu datele de contact ale recenzorului șef din cartierul respectiv, care poate fi contactat.

„În acest moment, 25 de recenzori sunt în municipiul Sfântu Gheorghe, care efectuează această activitate. Rugămintea mea este să fie primiți, au legitimații, trebuie să se legitimeze, iar în cazul în care nu găsesc acasă pe cineva, lasă la intrarea în apartament un fluturaș pe care este și un număr de telefon al recenzorului șef din cartierul respectiv și se poate lua legătura cu acesta și stabili o zi și o oră ca să se întâlnească”, a declarat primarul Antal Árpád. 

 

Restricții de circulație cu ocazia evenimentelor Noaptea Mișcării și SepsiRun la Sfântu Gheorghe
12.06.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe informează locuitorii că, în zilele de vineri, 13 iunie, și sâmbătă, 14 iunie vor avea loc restricții de circulațe în diferite zone ale orașului din cauza evenimentelor organizate în cadrul Nopții Mișcării și a festivalului de alergare SepsiRun.

Punem orașul în mișcare! Sfântu Gheorghe se alătură pentru prima dată evenimentului „Noaptea Mișcării”
06.06.2025

Pe 13 iunie 2025, Sfântu Gheorghe face un pas istoric: devine primul oraș din afara Ungariei care se alătură inițiativei „Noaptea Mișcării”, un eveniment sportiv de o noapte care, în acest an, va mobiliza 57 de localități. Între orele 19:30 – 02:00, orașul nostru va găzdui o serie de activități sportive menite să promoveze un stil de viață activ și sănătos.

Sfântu Gheorghe sărbătorește redeschiderea oficială a Lacului din zona Gării: concert, film și dulciuri pe 8 iunie
05.06.2025

Duminică, 8 iunie, locuitorii din Sfântu Gheorghe sunt invitați să ia parte la inaugurarea oficială a Lacului reabilitat din zona Gării, printr-un eveniment comunitar organizat între orele 12:00 și 23:00. 

Lacul din zona Gării se deschide oficial pe 1 iunie
29.05.2025

Pe 8 iunie va avea loc un picnic comunitar cu concert, filme şi surprize pentru copii.

Program complet Ziua Copilului la Sfântu Gheorghe
28.05.2025

Pe 1 iunie, cei mai mici dintre noi vor prelua din nou Piața Centrală și Parcul Elisabeta din Sfântu Gheorghe. La fel ca în anii anteriori, organizatorii îi așteaptă pe copiii mici și mari în centrul orașului cu programe variate, jocuri și concerte.