ro
 
Duminică, 12. Aprilie 2026.

Piaţă de Crăciun în centrul oraşului Sfântu Gheorghe

18.12.2020

Aproape 50 de comercianţi vor fi prezenţi în Piaţa Centrală în perioada 20-24 decembrie

Având în vedere scăderea ratei de incidenţă în ultimele zile la nivelul Municipiului Sfântu Gheorghe, şi ţinând cont de solicitările venite din partea locuitorilor şi a comercianţilor, Primăria şi Casa de Cultură „Kónya Ádám” au decis organizarea unei Pieţe de Crăciun în centrul oraşului.

Vor fi prezenţi aproape 50 de comercianţi, care vor oferi spre vânzare de la produse apicole, turtă dulce, preparate din carne şi lapte, legume şi fructe până la bijuterii unicat, decoraţiuni, confecţii textile, cărţi şi vinuri.

Piaţa va fi deschisă duminică, 20 decembrie, şi va dura până joi, 24 decembrie, având un program zilnic între orele 11-19, mai puţin în ultima zi când va fi deschisă între orele 9-13.

În Piaţă vor fi respectate toate măsurile în vigoare pentru protejarea sănătăţii vizitatorilor şi a comercianţilor. Dezinfectarea mâinilor la intrarea în perimetru este obligatorie pentru vizitatori, iar comercianţii sunt obligaţi să poarte mănuşi şi mască de protecţie pe toată durata programului.

 

SepsiBook 5: Programul noii ediții, o invitație la bucuria lecturii
03.04.2026

Cu un program ce mizează pe experiențe livrești  și dialog cultural, Târgul de carte și festivalul de literatură contemporană  SepsiBook își așteaptă publicul la Sfântu Gheorghe pentru cea de-a cincea ediție. Organizatorii au anunțat oficial, joi, primele repere: evenimentul va avea loc între 14 și 17 mai, la Arena Sepsi, spațiul deja consacrat în acest sens.

Ziua Internațională a Romilor se sărbătorește la Sfântu Gheorghe
01.04.2026

Ziua Internațională a Romilor este sărbătorită în întreaga lume, începând din anul 1990, în fiecare an pe data de 8 aprilie. 

Zilele Sfântu Gheorghe: Artiști și concerte pe scenă
31.03.2026

Cea de-a 33-a ediție a Zilelor Sfântu Gheorghe abundă și în acest an în experiențe muzicale: în weekendul de festival, după reprezentațiile grupurilor de amatori locali, publicul este așteptat de formații care reprezintă stiluri muzicale diverse. Scena amplasată în Piața Centrală va funcționa în timpul zilei ca scenă a comunității, iar după ora 19:00 va răsuna în ritmurile trupelor locale și regionale.

Primăria Sfântu Gheorghe introduce programul „Vinerea Verde”
26.03.2026

Din aprilie, transportul public este gratuit pentru toată lumea în fiecare zi de vineri

Primăria Sfântu Gheorghe, toleranţă zero pentru vânzarea de alcool către minori!
25.03.2026

În urma unei acțiuni de control a Poliției Municipiului Sfântu Gheorghe, desfășurată în data de 26 februarie, la un local aflat pe strada 1 Decembrie 1918 au fost constatate abateri grave.