ro
 
Sâmbătă, 19. Aprilie 2025.

Zilele Sfântu Gheorghe 2010 - Se consolidează săptămâna culturală

22.03.2010
Programul Zilelor Sfântu Gheorghe de anul acesta este finalizat în proporţie de 99%- a anunţat, joi, Grubisics Levente. Organizatorul principal a declarat că programul scenelor mari este definitiv, iar rândul starurilor şi a programelor s-a lărgit cu formaţia Váradi Roma Café care cântă din repertoriul internaţional, cu orchestra Magna Cum Laude, cu trupa  4 for Dance cât şi cu selecţii de musical-uri interpretate de Dolhai Attila şi  Janza Kata.

„În perioada 18 – 25 aprilie, doritorii pot alege din mai  mult de 200 de programe culturale, în acest an evenimentele săptămânii culturale se vor desfăşura şi la sfârşitul de săptămână. Organistul de renume mondial, canadianul Varnus Xavér va susţine concertul de deschidere.”- ne-a informat Grubisics Levente. În săptămâna culturală, organizatorii au pus un accent deosebit pe programele teatrale.

Luni, 19 aprilie, la Teatrul Tamási Áron va avea loc premiera spectacolului „Copiii soarelui”, în regia lui  Zakariás Zalán Gorkij.

Marţi 20 aprilie, Ansamblul de Dansuri „Trei Scaune” va prezenta spectacolul „Legenda Sfântu Gheorghe” şi ca şi o curiozitate, duminică, pe scena principală aflată în aer liber,  publicul interesat va putea urmări şi  versiunea revizuită a acestui spectacol. Tot marţi, Teatrul Katona József din Kecskemét va prezenta spectacolul „Moştenirea Eszterei”, al lui  Márai Sándor.

Miercuri, 21 aprilie, Festivalul „Zilele Sfântu Gheorghe” va fi gazda Teatrului Maghiar de Stat din Cluj, care va prezenta spectacolul „Născut pentru niciodată”, de Visky András, piesa urmând să se joace de două ori. Iubitorii de teatru vor putea urmări joi piesa „Fizetek Főúr”  în interpretarea Teatrului Tranzit din Budapesta cât şi spectacolul Studioului M din Sfântu Gheorghe, Hamlet. 
Studioul Yorick din Târgu Mureş soseşte în oraşul nostru cu  spectacolul experimental „20/20”, spectacol care a prelucrat evenimentele din martie 1990. Vineri va fi prezentat la Sfântu Gheorghe spectacolul Atelierului de Dans „Duna” din Budapesta, -  „Al zecelea mire”.
Pun oraşul în mișcare: 2025 va fi un an sportiv la Sfântu Gheorghe
15.04.2025

Calendarul evenimentelor și competițiilor legate de alergare, care vor avea loc în oraș, a fost prezentat în cadrul unei conferințe de presă.

Balaurul Dezi este mascota Campionatului Mondial de Hochei pe Gheaţă de la Arena Sepsi
14.04.2025

Povestea îi este strâns legată de legenda Sfântului Gheorghe, iar numele i-a fost inspirat de către o figură reprezentativă a hocheiului românesc, Dezideriu Varga

Condiții educaționale moderne pentru toți elevii și preșcolarii din Sfântu Gheorghe
11.04.2025

Primăria Sfântu Gheorghe a dotat sălile de clasă cu mobilier nou și echipamente interactive. În acest an școlar, toate grădinițele și școlile din oraș au fost echipate cu mijloace didactice moderne și am înlocuit mobilierul mai vechi de cinci ani. Astfel, elevii pot învăța de acum într-un mediu mai prietenos, cu ajutorul unor instrumente digitale moderne.

Începe vânzarea biletelor pentru Săptămâna Culturală din cadrul Zilelor Sfântu Gheorghe
07.04.2025

Începând de vineri, publicul poate achiziționa bilete pentru spectacolele culturale din cadrul Zilelor Sfântu Gheorghe 2025. O noutate importantă a acestei ediții este posibilitatea achiziționării unui abonament cu preț redus pentru mai multe producții de teatru. Ediția a 32-a a Zilelor Sfântu Gheorghe va avea loc între 24 aprilie și 11 mai, iar Săptămâna Culturală se încheie pe 8 mai.

Restricții de circulație pentru autovehiculele de peste 3,5 tone
03.04.2025

Se interzice circulația autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată de peste 3,5 tone pe următoarele străzi: Lunca Oltului, Păiş David, Constructorilor.