ro
 
Sâmbătă, 11. Aprilie 2026.

Primăria Sfântu Gheorghe lansează un program de internship pentru studenţi

06.08.2020

 

Doritorii pot trimite o scurtă scrisoare de intenţie prin email la info@sepsi.ro.

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe lansează un program de internship pentru studenți, prin care tinerii nu numai că vor câștiga experiență practică, dar vor ajuta şi municipalitatea în derularea activităţilor din următoarea perioadă.

„Fac apel la acei studenţi care în perioada următoare nu vor trebui să se întoarcă în centrele universitare, ci vor participa la cursuri online, să ne ajute. Să trimită o scrisoare de intenţie către Primărie, şi în funcţie de domeniile de activitate studenţii vor avea o oportunitate şi o şansă de a participa la activităţile din Primărie. Cei de la domeniile tehnice şi nu numai vor putea, de exemplu, să ne ajute în pregătirea şi derularea unor proiecte. Programul oferă nu numai studenților o oportunitate excelentă de a câștiga experiență practică pe lângă cunoștințele teoretice, ci și pentru noi, deoarece putem implica tinerii în activitatea Primăriei”, a declarat primarul Antal Árpád într-o conferință de presă.

Dacă studiile pe care le urmaţi sunt legate de activitățile Primăriei, şi dacă sunteţi curioşi ce și cum se desfășoară în timpul activității acestei instituţii și vreți să acumulaţi și experiență practică, aplicați! Trimiteți o scurtă scrisoare de intenție, indicând studiile și interesele voastre, la adresa de email info@sepsi.ro.

Să ne ajutăm reciproc!

 

SepsiBook 5: Programul noii ediții, o invitație la bucuria lecturii
03.04.2026

Cu un program ce mizează pe experiențe livrești  și dialog cultural, Târgul de carte și festivalul de literatură contemporană  SepsiBook își așteaptă publicul la Sfântu Gheorghe pentru cea de-a cincea ediție. Organizatorii au anunțat oficial, joi, primele repere: evenimentul va avea loc între 14 și 17 mai, la Arena Sepsi, spațiul deja consacrat în acest sens.

Ziua Internațională a Romilor se sărbătorește la Sfântu Gheorghe
01.04.2026

Ziua Internațională a Romilor este sărbătorită în întreaga lume, începând din anul 1990, în fiecare an pe data de 8 aprilie. 

Zilele Sfântu Gheorghe: Artiști și concerte pe scenă
31.03.2026

Cea de-a 33-a ediție a Zilelor Sfântu Gheorghe abundă și în acest an în experiențe muzicale: în weekendul de festival, după reprezentațiile grupurilor de amatori locali, publicul este așteptat de formații care reprezintă stiluri muzicale diverse. Scena amplasată în Piața Centrală va funcționa în timpul zilei ca scenă a comunității, iar după ora 19:00 va răsuna în ritmurile trupelor locale și regionale.

Primăria Sfântu Gheorghe introduce programul „Vinerea Verde”
26.03.2026

Din aprilie, transportul public este gratuit pentru toată lumea în fiecare zi de vineri

Primăria Sfântu Gheorghe, toleranţă zero pentru vânzarea de alcool către minori!
25.03.2026

În urma unei acțiuni de control a Poliției Municipiului Sfântu Gheorghe, desfășurată în data de 26 februarie, la un local aflat pe strada 1 Decembrie 1918 au fost constatate abateri grave.