ro
 
Sâmbătă, 20. Septembrie 2025.

#SEPSI se transformă într-o oază inedită, fiind îmbrăcată în haine de vară

17.07.2020

 

Locuitorii din Sfântu Gheorghe s-au obișnuit deja cu faptul că municipalitatea amenajează periodic instalații creative în spațiul public, în toate anotimpurile. În timp ce iarna aţi putut conduce o bicicletă tandem în centrul orașului, iar copiii au putut să cutreiere orașul de basm din Betleem, vara trecută plaja cu umbrele din Piaţa Centrală și rama foto florală au făcut viața de zi cu zi mai captivantă.

În această primăvară, Piaţa Centrală din Sfântu Gheorghe s-a îmbogățit cu gigantica instalație albă #SEPSI, spre deliciul copiilor și adulților.

Deoarece încă suntem în plină vară, municipalitatea s-a gândit şi la decorarea de sezon a instalaţiei #SEPSI, astfel că în jurul literelor gigantice va fi creată în următoarele zile o adevărată oază cu umbrele, cactuşi, plante exotice și multe scoici.

Decorarea instalaţiei, care evocă atmosfera unei vacanțe la plajă, a fost imaginată și creată de aceeași echipă care a realizat şi ramele foto florale. Pentru compoziția florală inedită merită apreciată încă o dată activitatea lui Bedő Rita şi Jénáki Emese (Florapost), Knop Ildikó și Orbán-Kovács Kinga (Pure Deco).

Ne dorim ca vara, vremea bună, dar și instalaţia să dureze cât mai mult, așa că vă rugăm să fiţi atenţi atunci când faceți fotografii la „vacanța voastră în aer liber”, acordând o atenție specială protejării integrității copiilor și plantelor.

Restricţii de circulaţie cu ocazia Zilelor Sportive Sfântu Gheorghe
18.09.2025

Pentru buna desfășurare a evenimentului, în perioada 19–21 septembrie se vor institui mai multe restricții de circulație și parcare

Investim în educație, investim în viitor!
18.09.2025

Investiții de anvergură istorică în infrastructura instituțiilor de învățământ din Sfântu Gheorghe

EXPERIMENTUM – Pál Nagy și discipolii săi
17.09.2025

Expoziție itinerantă de Műcsarnok/Kunsthalle, Budapesta la Centrul de Artă din Transilvania

Până pe 15 septembrie se mai pot înscrie cuplurile din Sfântu Gheorghe care anul acesta împlinesc 50 sau 60 de ani de căsnicie!
11.09.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe îi felicită în fiecare an pe soții care celebrează nunta de aur sau nunta de diamant.

Pe 15 septembrie încep nominalizările pentru a doua ediţie Best of Sepsi
11.09.2025

Primăria Sfântu Gheorghe doreşte să descopere şi să premieze eroii de zi cu zi ai oraşului