ro
 
Joi, 13. Noiembrie 2025.

În Sfântu Gheorghe au loc și lucrări mai mici de renovare

19.06.2020

 

Angajații companiei locale Sepsi Út-Építő sunt prezenţi în mai multe locații din oraș.

Angajații companiei locale Sepsi Út-Építő înlocuiesc capacele de canalizare şi repară trotuarele pe străzile Luceafărului și Benedek Elek, pe strada Oltului se lucrează la repararea trotuarului, în timp ce strada Primăverii este în curs de vopsire a marcajelor rutiere.

De asemenea, mai multe zone au fost închise şi transformate în zone verzi, cum ar fi la colțul dintre străzile Libertăţii și Gróf Mikó Imre, sau pe strada 1 Decembrie 1918, vizavi de clădirea Primăriei.

O lucrare mai amplă va avea loc în perioada următoare pe strada Vasile Goldiş, unde deja au fost înlocuite bordurile, urmând şi asfaltarea acestei străzi cu un nou strat de uzură.

Pe strada Andrei Șaguna va urma crearea de zone verzi, vopsirea străzii și instalarea indicatoarelor de circulație şi a balustradelor.

Corpurile de iluminat sunt înlocuite pe străzile Dózsa György, Bólyai János, Mikes Kelemen şi Horea, Cloșca, şi Crișan. În plus, se desfășoară activități sezoniere, personalul Grădinăriei oraşului plantând răsaduri, dar şi înlocuind florile și cosit în zonele verzi unde este cazul.

Peste 15.000 de voturi pentru finaliştii Best of Sepsi
13.11.2025

Câştigătorii celor 9 categorii vor fi anunţaţi la Gala care va avea loc pe 7 februarie 2026

Aproape 22.000 de închirieri ale bicicletelor Sepsi Bike în acest an
12.11.2025

Lansat anul trecut, sistemul continuă să fie o alternativă tot mai populară pentru deplasările urbane scurte, contribuind la reducerea traficului auto și la promovarea unui stil de viață activ.

Au început înscrierile pentru Bursele Sfântu Gheorghe
12.11.2025

Dosarele de candidatură pot fi depuse la Biroul de Relații cu Publicul, Informaţii și Registratură al Primăriei, până la data de 4 decembrie 2025.

Peste 30 de vârstnici au primit „Ceasul Assisto” în cadrul Zilei Porților Deschise
10.11.2025

Evenimentul s-a bucurat de interes ridicat: peste 40 de persoane au participat, iar 31 dintre acestea au primit pe loc dispozitivul de siguranță „Ceasul Assisto”.

Fondurile europene directe, tot mai accesibile: forum la Sfântu Gheorghe despre proiecte finanțate de la Bruxelles
07.11.2025

La inițiativa Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe, pe 5 noiembrie a avut loc un forum profesional care i-a încurajat pe reprezentanții administrațiilor locale, ai instituțiilor și organizațiilor civile din regiune să-și dezvolte comunitățile nu doar prin fonduri naționale și prin fondurile structurale și de investiții europene, ci și prin resurse care pot fi accesate direct de la Bruxelles.