ro
 
Joi, 13. Noiembrie 2025.

Primăria Sfântu Gheorghe oferă gratuit spaţiu suplimentar teraselor aflate pe domeniul public

29.05.2020

 

Pentru a nu trebui să reducă numărul de mese, proprietarii teraselor vor primi spaţiu suplimentar gratuit. 

Autorităţile centrale au anunţat că de la 1 iunie se vor redeschide terasele în toată ţara, însă respectând anumite condiţii, cum ar fi distanţa de minim 2 metri între mese.

Pentru a venit în sprijinul proprietarilor de localuri din Sfântu Gheorghe, Primăria va oferi gratuit spaţiu pentru extinderea teraselor aflate pe domeniul public, astfel încât aceştia să nu fie nevoiţi să reducă numărul de mese.

„Pentru acele locuri care sunt concesionate de la Primărie pentru terase, vom face un calcul foarte simplu: dacă până acum, de exemplu, s-au putut pune X mese pe 100 mp, de acum încolo acelaşi număr de X mese se vor putea pune pe 300 mp. Acolo unde este posibil aşa ceva, pentru că sunt şi locuri unde nu este posibil, deoarece spaţiile sunt fixe şi nu ai cum să le extinzi”, a explicat primarul Antal Árpád.

Aproape 22.000 de închirieri ale bicicletelor Sepsi Bike în acest an
12.11.2025

Lansat anul trecut, sistemul continuă să fie o alternativă tot mai populară pentru deplasările urbane scurte, contribuind la reducerea traficului auto și la promovarea unui stil de viață activ.

Au început înscrierile pentru Bursele Sfântu Gheorghe
12.11.2025

Dosarele de candidatură pot fi depuse la Biroul de Relații cu Publicul, Informaţii și Registratură al Primăriei, până la data de 4 decembrie 2025.

Peste 30 de vârstnici au primit „Ceasul Assisto” în cadrul Zilei Porților Deschise
10.11.2025

Evenimentul s-a bucurat de interes ridicat: peste 40 de persoane au participat, iar 31 dintre acestea au primit pe loc dispozitivul de siguranță „Ceasul Assisto”.

Fondurile europene directe, tot mai accesibile: forum la Sfântu Gheorghe despre proiecte finanțate de la Bruxelles
07.11.2025

La inițiativa Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe, pe 5 noiembrie a avut loc un forum profesional care i-a încurajat pe reprezentanții administrațiilor locale, ai instituțiilor și organizațiilor civile din regiune să-și dezvolte comunitățile nu doar prin fonduri naționale și prin fondurile structurale și de investiții europene, ci și prin resurse care pot fi accesate direct de la Bruxelles.

Ziua porților deschise pentru cei care doresc „Ceasul Assisto”
03.11.2025

Evenimentul va avea loc în data de 6 noiembrie, joi, între orele 9:00 și 17:00, la sediul Direcției (Sfântu Gheorghe, str. Erege nr. 19).