ro
 
Sâmbătă, 11. Aprilie 2026.

Luni începe dezinfectarea tuturor scărilor de bloc din Sfântu Gheorghe

15.04.2020

Până atunci, TEGA dezinfectează străzile şi trotuarele din oraş cu un tun de zăpadă adaptat acestei acţiuni.

Primăria Sfântu Gheorghe a contractat o firmă specializată pentru operaţiunea de dezinfectare a scărilor de bloc din municipiu. Acţiunea va avea loc în săptămâna 20-24 aprilie în toate blocurile de locuinţe din Sfântu Gheorghe. Programată iniţial să înceapă la sfârşitul acestei săptămâni, din cauza Paştelui Ortodox şi a măsurilor adoptate de Guvern pentru a permite credincioşilor să meargă la biserici vineri şi sâmbătă, acţiunea a fost amânată pentru săptămâna viitoare.

Firma Latox Pest Control din Miercurea Ciuc va utiliza pentru această operaţiune substanţa Trioton Rapid AFb avizată de Ministerul Sănătăţii cu aviz Nr. 1427BIO/02/12.24. Echipele de dezinfecţie vor fi însoţite de un reprezentant al Primăriei pe parcursul întregii acţiuni.

Astfel, vor fi dezinfectate aproximativ 200 de scări de bloc în fiecare zi, urmând ca în 5 zile să fie acoperit tot oraşul. Operaţiunea va începe dimineaţa şi se va încheia seara, cu o pauză între orele 11-13, interval în care persoanele cu vârsta peste 65 de ani au voie să iasă din casă pentru cumpărături. Recomandarea societăţii care efectuează dezinfectarea este ca pe timpul acţiunii şi cel puţin o oră după, locuitorii să nu iasă/intre în casa scării. Programul detaliat al acţiunilor de dezinfectare va fi afişat în perioada următoare la fiecare scară de bloc.

Primăria Sfântu Gheorghe face un apel la locuitori să permită accesul în scara de bloc pentru această operaţiune, care este benefică întregii comunităţi.

TEGA dezinfectează străzile şi trotuarele

Începând de miercuri, 15 aprilie, ora 22:00, societatea de salubritate TEGA va dezinfecta străzile şi trotuarele din oraş printr-o metodă nouă, folosind un tun de zăpadă.

„Până acum TEGA a spălat străzile şi trotuarele, însă începând din această seară societatea va folosi şi dezinfectant pentru această operaţiune. Am adaptat acestor nevoi un tun de zăpadă pus la dispoziţie de Sepsi ReKreativ, astfel că pulverizarea se va face începând cu ora 22:00 în fiecare seară până va fi acoperit tot oraşul”, spune viceprimarul Tóth-Birtan Csaba.

Rezervorul folosit pentru această operaţiunea are o capacitate de 2.000 de litri, în care va fi folosit hipoclorit în diluţie de 0,25%, concentraţia minimă care să aibă efect, dar care să nici nu deranjeze locuitorii sau animalele de companie. În cazul în care totuşi apar efecte adverse la animalele de companie, vă rugăm să sesizaţi Primăria la telefon 0267 316957.

 

 

SepsiBook 5: Programul noii ediții, o invitație la bucuria lecturii
03.04.2026

Cu un program ce mizează pe experiențe livrești  și dialog cultural, Târgul de carte și festivalul de literatură contemporană  SepsiBook își așteaptă publicul la Sfântu Gheorghe pentru cea de-a cincea ediție. Organizatorii au anunțat oficial, joi, primele repere: evenimentul va avea loc între 14 și 17 mai, la Arena Sepsi, spațiul deja consacrat în acest sens.

Ziua Internațională a Romilor se sărbătorește la Sfântu Gheorghe
01.04.2026

Ziua Internațională a Romilor este sărbătorită în întreaga lume, începând din anul 1990, în fiecare an pe data de 8 aprilie. 

Zilele Sfântu Gheorghe: Artiști și concerte pe scenă
31.03.2026

Cea de-a 33-a ediție a Zilelor Sfântu Gheorghe abundă și în acest an în experiențe muzicale: în weekendul de festival, după reprezentațiile grupurilor de amatori locali, publicul este așteptat de formații care reprezintă stiluri muzicale diverse. Scena amplasată în Piața Centrală va funcționa în timpul zilei ca scenă a comunității, iar după ora 19:00 va răsuna în ritmurile trupelor locale și regionale.

Primăria Sfântu Gheorghe introduce programul „Vinerea Verde”
26.03.2026

Din aprilie, transportul public este gratuit pentru toată lumea în fiecare zi de vineri

Primăria Sfântu Gheorghe, toleranţă zero pentru vânzarea de alcool către minori!
25.03.2026

În urma unei acțiuni de control a Poliției Municipiului Sfântu Gheorghe, desfășurată în data de 26 februarie, la un local aflat pe strada 1 Decembrie 1918 au fost constatate abateri grave.