ro
 
Duminică, 31. May 2026.

Continuă lucrările de reparaţii la străzile din oraş

02.10.2019

Vremea frumoasă a permis ca lucrările de reparaţii la străzile din Sfântu Gheorghe să se desfăşoare în această perioadă, iar acestea vor continua atâta timp cât vremea va mai permite.

Astfel, la început de octombrie se lucrează pe strada Andrei Şaguna la reţeaua de apă pluvială şi la introducerea cablurilor în sol, iar pe strada Kós Károly s-a terminat introducerea cablurilor în sol, iar acum se lucrează la reţeaua de canalizare şi la pregătirea pentru realizarea fundaţiei.

 

De asemenea, lucrările de reabilitare pe străzile Váradi József şi Vulturilor au fost finalizate.

Angajaţii Grădinăriei au asfaltat în ultimele zile parcarea de lângă sediul BCR din centrul oraşului, acum se lucrează pe str. Luceafărului la intrările în blocuri, iar pe str. Banki Donath se fac pregătiri pentru asfaltare.

În funcţie de starea vremii, în perioada 3-9 octombrie va avea loc asfaltarea străzii Bánki Donát între străzile Kriza János şi Fabricii, urmând ca această porţiune să fie închisă total.

Nu în ultimul rând, angajaţii societăţii locale Sepsi Utépítő SRL desfăşoară lucrări de asfaltare a parcării în spatele fostului sediu al Romtelecom pe B-dul Grigore Bălan, unde au fost finalizate deja trotuarul şi strada. Aceleaşi lucrări au loc şi la blocurile 63-64-65 de pe B-dul Grigore Bălan, iar pe str. Viitorului se montează bordurile, urmând asfaltarea străzii şi a parcării.

Lucrările din spatele blocului nr. 10 de pe B-dul Grigore Bălan, şi blocul nr.10 de pe str. Nicolae Iorga au fost finalizate.

 

 

Copiii sunt din nou în prim-plan: de Ziua Copilului, cei mici cuceresc Piața Centrală din Sfântu Gheorghe!
27.05.2026

Pe 1 iunie, copiii vor pune din nou stăpânire pe Piața Centrală și pe Parcul Elisabeta din Sfântu Gheorghe.

SepsiBook încheie ediția a cincea cu aproape 12.000 de vizitatori
18.05.2026

Cea de-a cincea ediție a Târgului de Carte și Festivalului de Literatură Contemporană SepsiBook s-a încheiat duminică la Sfântu Gheorghe cu un bilanț de peste 11.600 de vizitatori, confirmând interesul constant al publicului pentru lectură, evenimente culturale și întâlniri dedicate literaturii contemporane. 

SepsiBook transformă din nou Sfântu Gheorghe într-un centru al literaturii contemporane
11.05.2026

Între 14 și 17 mai, Arena Sepsi găzduiește cea de-a cincea ediție a târgului de carte și festivalului de literatură contemporană SepsiBook, unul dintre cele mai dinamice evenimente culturale dedicate lecturii din regiune. Aproape 150 de invitați, 115 evenimente, 56 de edituri – dintre care nouă prezente pentru prima dată – și 43 de standuri editoriale vor transforma, timp de patru zile, Sfântu Gheorghe într-un spațiu al întâlnirilor literare, al dialogului interdisciplinar și al experiențelor culturale dedicate tuturor generațiilor.

Restricții de circulație și parcări închise în centrul orașului pentru parada motocicliștilor
08.05.2026

Evenimentul are ca scop sensibilizarea conducătorilor auto asupra prezenței motocicliștilor în trafic.

SepsiRUN 2026 – 12–13 iunie. Când Sfântu Gheorghe aparține alergătorilor!
06.05.2026

Scopul evenimentului rămâne și anul acesta reunirea celor interesați de alergare, mișcare și un stil de viață activ, fie că este vorba de începători, amatori sau sportivi cu experiență.