ro
 
Miercuri, 12. Noiembrie 2025.

În acest an, locuitorii din Sfântu Gheorghe nu vor primi scrisori despre situaţi impozitelor locale

05.03.2019

Pentru că nu sunt modificări semnificative faţă de anul trecut, Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe nu va trimite în acest an locuitorilor scrisori de informare a situaţiei impozitelor locale datorate.

Direcţia de Finanţe Publice Municipale din Sfântu Gheorghe a comunicat în ultimele săptămâni doar persoanelor fizice care au avut modificări ale situaţiei fiscale, dar şi tuturor persoanelor juridice, detaliile despre nivelul impozitelor locale datorate pentru acest an.

În ceea ce priveşte restul locuitorilor, având în vedere că impozitele locale nu au suferit modificări importante faţă de anul trecut, Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe nu va mai trimite anul acesta scrisori de informare asupra situaţiei fiscale. Prin această măsură municipalitatea va face şi economii în ceea ce priveşte cheltuielile care ar fi fost făcute cu trimiterea scrisorilor.

Nivelul impozitelor și taxelor locale s-a modificat față de anul 2018, fiind vorba însă doar de o indexare cu rata inflației de 1,3%. Vă reamintim că acei contribuabili care plătesc anticipat până la 31 martie 2019 impozitele locale datorate pentru tot anul beneficiază de o bonificaţie în cuantum de 9%.

Foto: Vargyasi Levente

Peste 30 de vârstnici au primit „Ceasul Assisto” în cadrul Zilei Porților Deschise
10.11.2025

Evenimentul s-a bucurat de interes ridicat: peste 40 de persoane au participat, iar 31 dintre acestea au primit pe loc dispozitivul de siguranță „Ceasul Assisto”.

Fondurile europene directe, tot mai accesibile: forum la Sfântu Gheorghe despre proiecte finanțate de la Bruxelles
07.11.2025

La inițiativa Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe, pe 5 noiembrie a avut loc un forum profesional care i-a încurajat pe reprezentanții administrațiilor locale, ai instituțiilor și organizațiilor civile din regiune să-și dezvolte comunitățile nu doar prin fonduri naționale și prin fondurile structurale și de investiții europene, ci și prin resurse care pot fi accesate direct de la Bruxelles.

Ziua porților deschise pentru cei care doresc „Ceasul Assisto”
03.11.2025

Evenimentul va avea loc în data de 6 noiembrie, joi, între orele 9:00 și 17:00, la sediul Direcției (Sfântu Gheorghe, str. Erege nr. 19).

Perioada de votare a finaliştilor Best of Sepsi, prelungită până pe 9 noiembrie
28.10.2025

Gala în care vor fi anunţaţi câştigătorii va avea loc pe 7 februarie

Campanie comună pentru creșterea siguranței rutiere
23.10.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe sprijină inițiativa Inspectoratului de Poliție Județean Covasna privind intensificarea acțiunilor de educație rutieră și informare a cetățenilor, în scopul reducerii numărului de accidente grave de circulație