ro
 
Duminică, 31. May 2026.

Au avut loc dezbateri cu locuitorii din cele trei zone urbane marginalizate din Sfântu Gheorghe

01.03.2019

În perioada 25-28 februarie, Asociația Grup de Acțiune Locală Sepsi a organizat dezbateri publice în cele trei zone urbane marginalizate (ZUM), identificate prin Strategia de Dezvoltare Locală (SDL). Invitații dezbaterilor au fost locuitorii celor trei zone: Cartierul Câmpu Frumos, Cartierul Ciucului și Cartierul Őrkő. La întâlniri au participat președintele Asociației GAL Sepsi, Tóth Birtan Csaba, precum și întreaga echipă de lucru. Organizarea dezbaterilor publice face parte din obiectivele Asociației GAL Sepsi, printre care se găsește și informarea și animarea comunităților vizate de SDL.

Pe 25 februarie a avut loc prima întâlnire cu rezidenții din Câmpu Frumos (ZUM 3) la Parcul Industrial Sepsi. La dezbaterea publică au fost prezentate intervențiile planificate în Câmpu Frumos prin programul GAL Sepsi: reabilitarea locuințelor sociale, amenajarea spațiilor publice și dezvoltarea unui Centru Comunitar Integrat care oferă servicii sociale și medicale. 

Foto: Vargyasi Levente

Marți, 26 februarie, echipa GAL s-a întâlnit cu locuitorii din Cartierului Ciucului (ZUM 2). Dezbaterea a avut loc în Școala Generală „Gödri Ferenc”, directoarea școlii, Albert Andrea, fiind membru al Asociației și gazda evenimentului. În cursul întâlnirii au fost prezentate intervențiile propuse pentru Cartierul Ciucului: amenajarea unui Centru Comunitar Integrat cu o ofertă de servicii sociale/medicale și îmbunătățirea imaginii publice a zonei.

Foto: Vargyasi Levente

Centrul Multifuncțional „Néri Szent Fülöp” a găzduit joi consultarea publică din cartierul Őrkő, unde au fost dezbătute intervențiile și investițiile aferente zonei (ZUM 1): dezvoltarea infrastructurii stradale și a rețelei de apă, construirea locuințelor sociale, a unei grădinițe, construirea unui Centru Comunitar Integrat și dezvoltarea serviciilor sociale, sanitare și medicale în incinta acestuia, servicii educaționale și de integrare pe piața muncii etc. Participanții adunați într-un număr mare au aflat despre programul GAL, dar au avut și ocazia de a vorbi cu președintele Asociației și viceprimarul orașului despre cele mai urgente probleme ale zonei.

Funcționarea Asociației GAL Sepsi și animarea comunității vizate de SDL este finanțată de Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020.

Foto: Vargyasi Levente

Copiii sunt din nou în prim-plan: de Ziua Copilului, cei mici cuceresc Piața Centrală din Sfântu Gheorghe!
27.05.2026

Pe 1 iunie, copiii vor pune din nou stăpânire pe Piața Centrală și pe Parcul Elisabeta din Sfântu Gheorghe.

SepsiBook încheie ediția a cincea cu aproape 12.000 de vizitatori
18.05.2026

Cea de-a cincea ediție a Târgului de Carte și Festivalului de Literatură Contemporană SepsiBook s-a încheiat duminică la Sfântu Gheorghe cu un bilanț de peste 11.600 de vizitatori, confirmând interesul constant al publicului pentru lectură, evenimente culturale și întâlniri dedicate literaturii contemporane. 

SepsiBook transformă din nou Sfântu Gheorghe într-un centru al literaturii contemporane
11.05.2026

Între 14 și 17 mai, Arena Sepsi găzduiește cea de-a cincea ediție a târgului de carte și festivalului de literatură contemporană SepsiBook, unul dintre cele mai dinamice evenimente culturale dedicate lecturii din regiune. Aproape 150 de invitați, 115 evenimente, 56 de edituri – dintre care nouă prezente pentru prima dată – și 43 de standuri editoriale vor transforma, timp de patru zile, Sfântu Gheorghe într-un spațiu al întâlnirilor literare, al dialogului interdisciplinar și al experiențelor culturale dedicate tuturor generațiilor.

Restricții de circulație și parcări închise în centrul orașului pentru parada motocicliștilor
08.05.2026

Evenimentul are ca scop sensibilizarea conducătorilor auto asupra prezenței motocicliștilor în trafic.

SepsiRUN 2026 – 12–13 iunie. Când Sfântu Gheorghe aparține alergătorilor!
06.05.2026

Scopul evenimentului rămâne și anul acesta reunirea celor interesați de alergare, mișcare și un stil de viață activ, fie că este vorba de începători, amatori sau sportivi cu experiență.