ro
 

Internet gratuit în spaţii publice din Sfântu Gheorghe prin programul european WiFi4EU

13.12.2018

Municipiul Sfântu Gheorghe este unul dintre câștigătorii primului apel de proiecte din programul WiFi4EU, anunțat de Comisia Europeană. Localităţile câştigătoare vor primi bonuri valorice de câte 15.000 de euro pentru instalarea de puncte de acces public şi gratuit la internet wireless.

Conform şefului Biroului de Proiecte din cadrul Primăriei Sfântu Gheorghe, Gergely Buja, săptămâna viitoare va fi semnat contractul cu Comisia Europeană, după care municipalitatea va trebui să aleagă firma specializată care se va ocupa de echiparea locațiilor alese.

Până acum au avut loc consultări prealabile despre potențiale locații din oraş pentru astfel de facilităţi, însă locațiile exacte pot fi determinate doar după consultarea firmei specializate, pentru a afla exact câte spaţii pot fi cuprinse în suma totală a proiectului, adică 15.000 de euro.

Planurile includ Arena Sepsi, Stadionul Municipal sau Parcul din spatele Bibliotecii Judeţene.

Gergely Buja a mai declarat că proiectul se încadrează în planurile de digitalizare a municipiului Sfântu Gheorghe, iar pe viitor vor fi și mai multe proiecte care au ca scop digitalizarea orașului. 

Serviciile prestate de firma specializată vor fi achitate direct de Comisia Europeană, Primăria Sfântu Gheorghe primind doar un voucher în acest sens.

Din judeţul Covasna au primit finanţare la acest prim apel mun. Sfântu Gheorghe, oraşul Întorsura Buzăului şi comunele Zăbala şi Reci.

Primăria Sfântu Gheorghe lansează programul „Ceasul Assisto” pentru persoanele vârstnice şi vulnerabile
26.06.2025

Înscrierile se fac începând cu data de 1 iulie la sediul Direcției de Asistență Socială

Au început lucrările de termoizolare a blocurilor din Sfântu Gheorghe prin fonduri europene din PNRR
25.06.2025

Sunt vizate 24 de blocuri din municipiu cu un total de 75 de scări de bloc, iar lucrările – care vizează creșterea eficienței energetice – sunt deja începute pe unele șantiere.

Festivalul Sepsi Jazz & Blues, ediţia a IV-a
24.06.2025

Cea de-a 4-a ediție a Festivalului Sepsi Jazz & Blues va avea loc în perioada 27–29 iunie 2025, în Parcul Memorial '56 din Sfântu Gheorghe

Activităţi de vară la Sfântu Gheorghe
20.06.2025

La Sfântu Gheorghe putem alege dintr-o gamă variată de activități de agrement și relaxare activă pentru întreaga familie, unde atât cei mici cât și cei mari se pot simți minunat.

Sfântu Gheorghe dă tonul: un eveniment în care cunoașterea și distracția merg mână în mână – bine ați venit în lumea futuretainmentului
19.06.2025

În perioada 28–30 august, Sfântu Gheorghe se îmbogățește cu o nouă inițiativă: începe MindFormers, un eveniment neobișnuit care se concentrează asupra viitorului, în timp ce îi distrează, inspiră și provoacă la reflecție pe tineri.