ro
 

Copiii au posibilitatea, din nou, să încerce gratuit parcul de aventură de la Şugaş Băi

08.11.2013

Sâmbătă, 9 noiembrie, între orele 11,00 – 17,00, copiii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani au posibilitatea să încerce distracţiile pe care le oferă parcul de aventură construit de curând în pădurea de la Şugaş Băi. În intervalul orar mai sus menţionat, doar copiii au posibilitatea să utilizeze terenul cu corzi.

Parcul de aventură conţine 10 elemente, cu grade diferite de dificultate, iar cei interesaţi sunt primiţi de specialişti bine-pregătiţi.

La Şugaş Băi, nu demult a fost inaugurat şi peretele artificial de escaladă, care are 12 metri înălţime şi 9 metri lăţime, cu 16 trasee, şi cu peste 450 de elemente de sprijin. Tot în luna septembrie a fost dat în folosinţă şi terenul de tenis cu gazon sintetic, presărat cu nisip cuartos.

Baza de agrement aflată în reabilitare nu favorizează doar iubitorii de sporturi extreme, căci musafirii au posibilitatea să se relaxeze şi să-şi reumple bateriile în noul complex de tratament cu o capacitate de 30 de locuri, unde sunt bazine cu apă caldă sau rece, băi turceşti, saune finlandeze dar şi sală de fitness.
 

SepsiBook transformă din nou Sfântu Gheorghe într-un centru al literaturii contemporane
11.05.2026

Între 14 și 17 mai, Arena Sepsi găzduiește cea de-a cincea ediție a târgului de carte și festivalului de literatură contemporană SepsiBook, unul dintre cele mai dinamice evenimente culturale dedicate lecturii din regiune. Aproape 150 de invitați, 115 evenimente, 56 de edituri – dintre care nouă prezente pentru prima dată – și 43 de standuri editoriale vor transforma, timp de patru zile, Sfântu Gheorghe într-un spațiu al întâlnirilor literare, al dialogului interdisciplinar și al experiențelor culturale dedicate tuturor generațiilor.

Restricții de circulație și parcări închise în centrul orașului pentru parada motocicliștilor
08.05.2026

Evenimentul are ca scop sensibilizarea conducătorilor auto asupra prezenței motocicliștilor în trafic.

SepsiRUN 2026 – 12–13 iunie. Când Sfântu Gheorghe aparține alergătorilor!
06.05.2026

Scopul evenimentului rămâne și anul acesta reunirea celor interesați de alergare, mișcare și un stil de viață activ, fie că este vorba de începători, amatori sau sportivi cu experiență.

Zilele Sfântu Gheorghe: Restricţii de circulație
28.04.2026

Din cauza organizării celei de-a 33-a ediții a Zilelor Sfântu Gheorghe, organizatorii atrag atenția că, începând de miercuri, 29 aprilie, ora 17:00, parcările din zona centrală vor fi închise, iar de joi, 30 aprilie, ora 09:00, până pe 4 mai, ora 12:00, circulația va fi restricționată.