ro
 
Joi, 25. Decembrie 2025.

Poate începe construirea celui mai mare parc industrial al Ţinutului Secuiesc

19.11.2012

După trei ani de la câştigarea proiectului pentru construirea, la Câmpul Frumos, a parcului industrial, pe o suprafaţă de 17 hectare, s-a reuşit, în sfârşit, semnarea contractului. Primarul Municipiului Sfântu Gheorghe, domnul Antal Árpád András consideră că este cea mai importantă  investiţie dintre toate cele de până acum.

- Baza unei societăţi sănătoase o reprezintă o largă clasă de mijloc, motiv pentru care credem că şi municipalitatea trebuie să facă tot ceea ce-i stă în putinţă să se creeze locuri de muncă în oraş – a declarat primarul  Antal Árpád.

Scopul este acela de a se construi, în următorii ani, cel mai mare parc industrial al Ţinutului Secuiesc. Deocamdată, acesta se va construi pe 17 hectare, suprafaţă pe care doresc să o lărgească pe viitor, în zece ani dorindu-se să se ajungă la modelul din vest, la 50 de hectare, a mai spus edilul oraşului.

Doamna viceprimar Sztakics Éva a declarat că lucrările de construcţie trebuie finalizate în 26 de luni, dar există posibilitatea ca acestea să se încheie mai repede. Bugetul total al proiectului este de 24,6 milioane de lei.

- Acest lucru are două beneficii majore: pe de o parte, să crească valoarea imobilelor de la Câmpul Frumos, iar locuitorii de acolo pot accesa un loc de muncă. În afară de asta, se va construi o hală de o mie de metri pătraţi pentru decorurile de la teatru, astfel că atelierele din centrul oraşului vor putea fi mutate aici. În noua construcţie nu numai teatrul din Sfântu Gheorghe va putea să-şi depoziteze decorurile şi accesoriile, ci se va oferi spaţiu şi altor instituţii teatrale din regiune. La Câmpul Frumos îşi vor putea desfăşura activitatea 12 societăţi comerciale, acestea putând oferi până la 450 de locuri de muncă, număr la care doresc să se ajungă în 2 ani.

- Sunt 5 axe prioritare, la nivelul Regiunii Centru existând contracte semnate în valoare de 400 de milioane de euro. Judeţul nostru are depuse 106 proiecte, iar astăzi semnăm cel de-al 50-lea contract, iar bugetul proiectelor depăşeşte suma de 73 de milioane de euro – a declarat domnul Simion Creţu, directorul general al Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Centru.

Prin implicarea Municipiului Sfântu Gheorghe, până acum s-au semnat contracte în valoare de 80 de milioane de lei, din care 54 de milioane de lei au sosit în oraş prin Programul Operativ Regional, fiind semnate 11 contracte. Domnul director  Simion Creţu a mai declarat că, în cadrul  Programului Operativ Regional, până acum, cele mai multe contracte s-au putut încheia cu domnul primar  Antal Árpád András.

Sfântu Gheorghe întâmpină Noul An cu concerte şi un show laser spectaculos
16.12.2025

Primăria Sfântu Gheorghe și Casa de Cultură „Kónya Ádám” invită locuitorii orașului la petrecerea de Revelion din centrul municipiului, un eveniment gândit anul acesta în spiritul comunității și al grijii față de animale.

Un nou record de participare la „Desene de lumini”: aproape 3.000 de creații vor fi proiectate pe Teatrul „Tamási Áron”
15.12.2025

Premierea celor mai interesante desene va avea loc vineri, 19 decembrie, de la ora 18:00

Documentația tehnică de cadastru pentru zonele Szépmező va fi disponibilă publicului timp de 60 de zile
15.12.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe anunță public afișarea documentațiilor tehnice de cadastru pentru sectoarele 3, 4, 5, 6 și 9, denumite Szépmező (Câmpul Frumos). Procedura are loc în baza articolului 14, alineatul 1 din Legea cadastrului și a publicității imobiliare nr. 7/1996.

Programul Târgului de Crăciun de la Sfântu Gheorghe, 13-23 decembrie
11.12.2025

Pe scenă vor avea loc spectacole dedicate așteptării Crăciunului, menite să îi pregătească pe locuitori și pe turiști pentru sărbătorile care se apropie.

Târgul de Crăciun din Sfântu Gheorghe
28.11.2025

În perioada 13–23 decembrie va avea loc Târgul de Crăciun în Piața Centrală din Sfântu Gheorghe, unde vizitatorii vor putea alege dintre cadouri speciale de sărbători și diferite delicatese. Atmosfera festivă va fi completată de programe pe scenă și de numeroase activități suplimentare.