ro
 
Vineri, 21. August 2026.

Expoziţie foto la Casa cu Arcade

03.10.2012

Joi, 4 octombrie, cu începere de la orele 19,00, la Casa cu Arcade va avea loc deschiderea expoziţiei artistului Danis János, expoziţie cu titlul „Oameni în negru, alb“.

Despre opera artistului care a câştigat premiul „Fotograful anului“ s-a scris astfel: „fotografiile lui sunt diferite de cele ale altor fotografi care ating aceeaşi temă, căci Danis János, prin precizia fotografiilor documentare atrage atenţia  asupra unor amănunte pe care alţii le ignoră.“

Ieşit la pensie, fostul inginer electric trăieşte în oraşul Gödöllő, unde are un studio foto, şi este participant activ al vieţii fotografice ungare şi internaţionale, cu fotografiile lui cu caracter social şi etnografic.

Expoziţia de la Casa cu Arcade din Sfântu Gheorghe va putea fi vizionată până în data de 20 octombrie, de marţi până duminică, în intervalul orar 10,00 - 17,00.

Această expoziţie  este parte a şirului de evenimente „Sfântu Gheorghe, capitala culturală şi de tineret a Ţinutului Secuiesc“, sponsori fiind Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe, Consiiliul Judeţean Covasna şi Asociaţia de Artă Fotografică „Gyulai Ferenc“.

Danis János (născut în 1944, Dolha) trăieşte la Gödöllő, şi este pensionar inginer electric. Timp de 10 ani a condus o companie japoneză de furnizori de automobile, în Ploieşti. Şi în liceu, mai apoi şi în facultate a practicat fotografia, iar din anul 1999 se ocupă intens de arta fotografică. A ajuns la om şi la mediul uman, prin fotografiile peisagistice.  El se consideră mai mult reporter, decât artist fotograf. Opera lui a fost expusă în peste 300 de locaţii din întreaga lume, iar la 150 din ele a câştigat şi diferite premii.
În anul 2012 a primit Titlul de Excelenţă în Artă Fotografică, din partea Asociaţiei Internaţionale de Artă Fotografică (Excellence FIAP / EFIAP).

Expoziţii individuale a organizat la Vlăhiţa, Miercurea Ciuc, Târgu Mureş, Gheorgheni, Remetea, Bucureşti, Ploieşti, Budapesta, Gödöllő, Gyöngyös, Bicske, Csáktornya şi Veszprém. Este membrul Asociaţiei Mondiale a Artiştilor Fotografi Maghiari, iar din anul 2012 este conducătorul Studioului Foto Duflex din Gödöllő.

În acest an el este câştigătorul titlului „Fotograful anului“ oferit de MAFOSZ (Asociaţia Naţională Maghiară a Grupurilor de Creaţie Fotografică).

Au început înscrierile pentru cuplurile care sărbătoresc 50 sau 60 de ani de căsnicie
19.08.2026

Cererile pot fi depuse personal sau telefonic până la data de 15 septembrie.

Din 7 august, rețeaua de transport public se extinde cu noi trasee de autobuz
03.08.2026

De asemenea, din toamnă se modifică întregul sistem de parcare din Sfântu Gheorghe

Vară pe lac la Sfântu Gheorghe: Aproape 2.000 de plimbări cu barca şi hidrobicicleta în prima lună de funcţionare
31.07.2026

În prima lună de când se pot face din nou plimbări cu barca și cu hidrobicicleta pe lac, locuitorii din Sfântu Gheorghe și vizitatorii au profitat de această posibilitate de aproape 2.000 de ori. Hidrobicicletele se bucură de o popularitate mai mare, fiind utilizate de 1.800 de ori, în timp ce bărcile au fost închiriate de 200 de ori de către vizitatori.

Sfântu Gheorghe: Liniștea unui oraș mic și serviciile unui mare oraș
17.07.2026

Atractivitatea orașului Sfântu Gheorghe constă în faptul că locuitorii săi se pot bucura de liniștea unui oraș mic, beneficiind în același timp de serviciile unui mare oraș direct pe plan local.