ro
 
Vineri, 06. Februarie 2026.

Antal Árpád : UDMR şi CNMT trebuie să gândească eficient împreună

31.05.2010
După alegerile din Ungaria, s-a dovedit, fără îndoială, că actualul guvern maghiar acordă o mai mare atenţie relaţiilor maghiaro-maghiare de dincolo de granite. Atât UDMR, cât şi CNMT sunt în relaţii bune cu guvernul maghiar şi în acelasi timp, uniunea ia parte la lucrările guvernului român.

„Este important ca cele doua organizaţii să fructifice împreună şi în scopuri comune, capitalul de relaţii pe care îl au, în interesul maghiarimii. Constat cu tristeţe că PCM s-a exclus din toate posibilităţile de acţiuni constructive, care ar servi acţiunilor comune” - a constatat primarul, analizând şi faptul că, din situaţia actuală, se poate ieşi în direcţie bună sau rea.

Direcţia bună ar fi aceea ca  organizaţiile maghiare să se unească şi să desfăşoare acţiuni de lobby eficient,  atât în guvernul român cât şi în cel maghiar, iar direcţia rea ar fi rivalitatea  dintre organizaţii, care, în timp, ar duce la măcinarea puterii maghiarimii.

Primarul a menţionat că,  la alegerile trecute, s-a demonstrat foarte clar că  împreună pot atinge pragul de nouă – zece procente, în schimb, lipsa de unitate a adus doar şase procente.
Primarul Antal Árpád a prezentat un raport privind situația taxelor şi impozitelor locale din Sfântu Gheorghe
03.02.2026

Primarul a făcut și o retrospectivă, amintind că în decembrie 2025 Guvernul a modificat semnificativ legislația privind taxele locale

Record de audiență la Cinema Arta din Sfântu Gheorghe în 2025
29.01.2026

Cinema Arta din Sfântu Gheorghe, care a împlinit luna aceasta 9 ani, a depășit anul trecut toate recordurile anterioare: s-au vândut în total 51.614 bilete pentru 2.118 proiecții, astfel încât numărul spectatorilor a atins practic numărul total al locuitorilor orașului.

Milán și Anna, în topul preferințelor pentru numele nou-născuților în Sfântu Gheorghe în 2025
27.01.2026

Potrivit Compartimentului de Stare Civilă din cadrul Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe în anul 2025 au fost întocmite 1.343 de acte de naștere.

S-au deschis înscrierile pentru participarea publicului la gala Best of Sepsi
23.01.2026

Evenimentul din 7 februarie va putea fi urmărit în direct și online

Primăria Sfântu Gheorghe modifică nivelul impozitelor locale pentru acest an
22.01.2026

Antal Árpád: „Ca primar am înţeles că 2026 este anul în care traiul de zi cu zi este mai important decât dezvoltarea, prezentul este mai important decât viitorul.”