ro
 
Vineri, 20. Iunie 2025.

Mai multe taxe locale pot fi achitate la Biroul de Relaţii cu Publicul al Primăriei Sfântu Gheorghe

22.03.2021

Începând de marţi, 23 martie, mai multe taxe locale vor putea fi plătite și la Compartimentul Relaţii cu Publicul, Informaţii, Registratură al Primăriei Sfântu Gheorghe. Astfel persoanele fizice sau juridice nu vor fi nevoite să mai meargă la sediul Direcției Finanțelor Publice Municipale pentru a le plăti. La Biroul de Relaţii cu Publicul, plățile se pot face în zilele lucrătoare, în numerar sau cu cardul, între orele 8:30 și 15:00.

Primăria Sfântu Gheorghe dorește să contribuie la reducerea birocrației și la eficientizarea relaţiei cu autorităţile locale, oferind astfel posibilitatea de a plăti anumite taxe în Biroul de Relaţii cu Publicul, astfel încât locuitorii să poată rezolva predarea documentelor și plata taxelor necesare într-un singur loc. Până acum, acest lucru se putea face doar personal la sediul Direcției Finanțelor Publice Municipale.

Următoarele taxe pot fi plătite la Compartimentul Relaţii cu Publicul, Informaţii, Registratură al Primăriei:

  1. Taxă autorizație de funcționare comerț și prestări servicii
  2. Taxă autorizație de funcționare alimentație publică
  3. Viză alimentație publică
  4. Acord de funcționare comerț și prestări servicii, alimentație publică
  5. Modificare autorizație de funcționare
  6. Garanție dispoziție blocare
  7. Taxă de urgență adeverință plată integrală a locuinței
  8. Autorizație de construire persoane fizice și juridice
  9. Certificat de urbanism persoane fizice și juridice
  10. Taxă demolare
  11. Nomenclator stradal
  12. Timbru arhitect
  13. Taxă specială servicii de xerocopiat din arhivă
  14. Taxă ocupare domeniul public
Sfântu Gheorghe dă tonul: un eveniment în care cunoașterea și distracția merg mână în mână – bine ați venit în lumea futuretainmentului
19.06.2025

În perioada 28–30 august, Sfântu Gheorghe se îmbogățește cu o nouă inițiativă: începe MindFormers, un eveniment neobișnuit care se concentrează asupra viitorului, în timp ce îi distrează, inspiră și provoacă la reflecție pe tineri.

SepsiRUN a fost un succes răsunător
18.06.2025

Aproape o mie de participanți au luat startul la primul festival de alergare din Sfântu Gheorghe

A început cea de-a șaptea ediție a Com’ON Sepsi
17.06.2025

Programul de participare pentru tineret din Sfântu Gheorghe îi așteaptă din nou pe tinerii inițiatori.

Restricții de circulație cu ocazia evenimentelor Noaptea Mișcării și SepsiRun la Sfântu Gheorghe
12.06.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe informează locuitorii că, în zilele de vineri, 13 iunie, și sâmbătă, 14 iunie vor avea loc restricții de circulațe în diferite zone ale orașului din cauza evenimentelor organizate în cadrul Nopții Mișcării și a festivalului de alergare SepsiRun.

Punem orașul în mișcare! Sfântu Gheorghe se alătură pentru prima dată evenimentului „Noaptea Mișcării”
06.06.2025

Pe 13 iunie 2025, Sfântu Gheorghe face un pas istoric: devine primul oraș din afara Ungariei care se alătură inițiativei „Noaptea Mișcării”, un eveniment sportiv de o noapte care, în acest an, va mobiliza 57 de localități. Între orele 19:30 – 02:00, orașul nostru va găzdui o serie de activități sportive menite să promoveze un stil de viață activ și sănătos.