ro
 
Miercuri, 15. Iulie 2026.

Curățenie de primăvara cu ocazia Zilei Pământului

19.04.2021

Orașul nostru, responsabilitatea noastră!

Pe 22 aprilie este marcată Ziua Internațională a Pământului. Cu această ocazie, țări din întreaga lume organizează evenimente și campanii prin care să atragă atenția populație asupra importanței de a proteja natura și mediul înconjurător. Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe acordă o atenție deosebită, pe parcursul întregului an, întreținerii parcurilor, zonelor verzi și a domeniilor publice din oraș. De Ziua Pământului, îndemnăm locuitorii orașului să se alăture și ei, la rândul lor, curățeniei de primăvară și să sprijine eforturile municipalității de a păstra mediul înconjurător cât mai curat.

Primăria Sfântu Gheorghe este preocupată pe tot parcursul anului de mediul înconjurător

Serviciul de Gospodărire a Domeniului Public din cadrul Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe întreține și curăță, pe parcursul întregului an, toate parcurile, zonele verzi și celelalte domenii publice aflate pe teritoriul orașului. Periodic sunt efectuate lucrări de toaletare a copacilor, de plantare a florilor în spațiile special amenajate, dar au loc şi lucrări de întreținere a fântânilor arteziene și a locurilor de joacă.

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe susține de 9 ani programul de înfrumusețare a zonelor verzi, organizat de Grădinăria Oraşului. Acest program sprijină îngrijirea zonelor verzi rezidențiale încurajând locuitorii să amenajeze un peisaj urban ordonat. Doritorii pot solicita bănci, puieţi pomi ornamentali, arbuşti, gard viu, flori de diferite soiuri, seminţe de gazon, gard de protecţie, pământ fertil – în limita a 1.500 lei, sumă din care 80% este asigurat de către municipalitate.

Primăria Sfântu Gheorghe organizează în fiecare an concursul Sfântu Gheorghe înflorit - competiție prin care premiază cele mai frumoase zone rezidențiale, cel mai frumos balcon și cea mai frumoasă zonă din fața porţii. Anul trecut la competiție au luat parte în total 66 de concurenți.  

În 2019, orașul Sfântu Gheorghe a câștigat concursul Ungaria înflorită, în secțiunea celor mai înflorite orașe cu comunități maghiare, din afara granițelor Ungariei.

Aflată în subordinea Primăriei, societatea TEGA, responsabilă pentru serviciul public de salubrizare a orașului, gestionează serviciile de colectare a deșeurilor, de curățare a spațiilor publice, dar și din alte 38 de localități ale judeţului.

Curățenie de primăvara cu ocazia Zilei Pământului

Primăria Sfântu Gheorghe îndeamnă locuitorii orașului ca între 22 și 25 aprilie, cu ocazia Zilei Pământului, să acorde o atenție deosebită protejării mediului înconjurător și ca fiecare după posibilitățile sale să colecteze deșeurile din jur, să toaleteze copacii, să planteze flori, să strângă frunzele uscate, ori să repare gardurile zonelor verzi din cartierele în care locuiesc. Cei care locuiesc la casă sunt îndemnați să curețe șanțurile din fața casei și să tundă iarba.

Pentru colectarea corespunzătoare a deșeurilor, locuitorii pot solicita în prealabil, de la TEGA, saci menajeri, iar în perioada 22-25 aprilie pot stabili cu aceasta ridicarea deșeurilor colectate apelând următoarele numere de telefon: 0267 310 123 sau 0733 009 776. 

Toleranță zero pentru distrugerea bunurilor publice
14.07.2026

Primăria Sfântu Gheorghe va identifica și sancționa toți autorii actelor de vandalism

Predictibilitate pentru mediul de afaceri din Sfântu Gheorghe
30.06.2026

Primăria și Consiliul Consultativ al Oamenilor de Afaceri au semnat un acord pentru înghețarea impozitelor locale ale firmelor în 2027 și 2028

Știință și relaxare într-un singur loc: ce ne va aştepta în noul centru științific care se construiește în fosta fabrică de țigarete?
26.06.2026

Sfântu Gheorghe a ajuns la o nouă piatră de hotar, deoarece șase clădiri de patrimoniu industrial din cadrul fostei fabrici de țigarete, aflate în prezent în stare de degradare și neutilizate, vor găzdui în viitorul apropiat un centru educațional și științific.