ro
 
Duminică, 31. May 2026.

Consiliul Local Sfântu Gheorghe, la ultima şedinţă din actualul mandat

21.10.2020

Ședința de învestire a noului Consiliu va avea loc săptămâna viitoare

Ultima ședință a Consiliului local Sfântu Gheorghe în actualul mandat a avut loc miercuri, 21 octombrie 2020. Punctele de pe ordinea de zi au inclus zece hotărâri ale Consiliului, care au fost votate în unanimitate de consilieri.

În cadrul ședinței extraordinare, primarul Antal Árpád a spus că şi-a dorit ca aceasta să aibă o prezență fizică, deoarece a fost ultima ședință a actualilor membri. Învestirea noului Consiliu va avea loc lunea viitoare, când două treimi dintre consilierii actuali vor continua să activeze în Consiliul Local.

„În primul rând aș dori să îi mulțumesc pentru munca depusă viceprimarului Sztakics Éva, care a fost viceprimarul orașului timp de 16 ani. Fără energia și cunoștințele sale, cu siguranță nu am fi putut face mare lucru. Rodica Pârvan a fost consilier local timp de 20 de ani și am lucrat și cu Bálint József ca viceprimar. Le mulțumesc amândurora pentru cooperare și critici constructive, cred că munca pentru oraș și comunitate a fost fructuoasă. Tischler Ferenc a fost și viceprimarul orașului și vom continua să lucrăm împreună, întrucât în ​​următorii ani va trebui să intensificăm în oraș proiectele din domeniul social” – a declarat primarul Antal Árpád în cadrul şedinţei.

Viceprimarul Sztakics Éva a mulțumit, de asemenea, celor prezenți pentru munca depusă în ultimii ani, iar viceprimarul Tóth-Birtan Csaba a subliniat că ultimii patru ani au însemnat mult pentru el și speră că cele învăţate până acum vor servi cetățenilor orașului şi în anii următori.

„Împreună am făcut din acest oraș unul locuibil și plăcut, şi vom continua pe acest drum!” – cu aceste gânduri a închis primarul Antal Árpád şedinţa extraordinară.

 

Copiii sunt din nou în prim-plan: de Ziua Copilului, cei mici cuceresc Piața Centrală din Sfântu Gheorghe!
27.05.2026

Pe 1 iunie, copiii vor pune din nou stăpânire pe Piața Centrală și pe Parcul Elisabeta din Sfântu Gheorghe.

SepsiBook încheie ediția a cincea cu aproape 12.000 de vizitatori
18.05.2026

Cea de-a cincea ediție a Târgului de Carte și Festivalului de Literatură Contemporană SepsiBook s-a încheiat duminică la Sfântu Gheorghe cu un bilanț de peste 11.600 de vizitatori, confirmând interesul constant al publicului pentru lectură, evenimente culturale și întâlniri dedicate literaturii contemporane. 

SepsiBook transformă din nou Sfântu Gheorghe într-un centru al literaturii contemporane
11.05.2026

Între 14 și 17 mai, Arena Sepsi găzduiește cea de-a cincea ediție a târgului de carte și festivalului de literatură contemporană SepsiBook, unul dintre cele mai dinamice evenimente culturale dedicate lecturii din regiune. Aproape 150 de invitați, 115 evenimente, 56 de edituri – dintre care nouă prezente pentru prima dată – și 43 de standuri editoriale vor transforma, timp de patru zile, Sfântu Gheorghe într-un spațiu al întâlnirilor literare, al dialogului interdisciplinar și al experiențelor culturale dedicate tuturor generațiilor.

Restricții de circulație și parcări închise în centrul orașului pentru parada motocicliștilor
08.05.2026

Evenimentul are ca scop sensibilizarea conducătorilor auto asupra prezenței motocicliștilor în trafic.

SepsiRUN 2026 – 12–13 iunie. Când Sfântu Gheorghe aparține alergătorilor!
06.05.2026

Scopul evenimentului rămâne și anul acesta reunirea celor interesați de alergare, mișcare și un stil de viață activ, fie că este vorba de începători, amatori sau sportivi cu experiență.