Luni, 16. iulie 2018
Arhivă ştiri
15 Martie, Comemorare festivă a Revoluției și Luptei de Independență din 1848–1849

15 Martie
Comemorare festivă a Revoluției  și Luptei de Independență din 1848–1849

--- 2017 ---


SÂMBĂTĂ, 11 martie
18.00    Primirea participanților la Turul memoral al Cercului de alergare Gáll Lajos – la Monumentul comemorativ al honvezilor din 1848-49 (Parcul Elisabeta), apoi la Casa de Cultură Kónya Ádám

Luni, 13 martie
14.00    Atelier de cocarde – prin colaborarea Cercului de confecții manuale  Háromszéki Fürge Ujjak și a biroului din Sfântu Gheorghe al Institutului Balassi Centrul Cultural al Ungariei / Casa de Cultură Kónya Ádám

MARȚI, 14 martie
12.00–16.00    Depunerea coroanelor la monumentele comemorative din cimitir, în colaborare cu școlile din oraș
17.00    Deschiderea expoziției în aer liber, cu titlul ”Hátrahagyottak emlékezete” (Amintirile supraviețuitorilor), în colaborare cu  biroul din Sfântu Gheorghe al Institutului Balassi – Centrul Cultural al Ungariei și Asociația Carola / Piața Libertății
18.00    Expoziția cu titlul ” Szász Endre művészete Erdélyben” (operele lui Szász Endre în Ardeal) / Muzeul Național Secuiesc
19:00    Ceremonia de comemorare a zilei de 15 Martie, în organizarea Uniunii Pensionarilor ”Șugaș” / Muzeul Național Secuiesc – Sala Bartók
19.00    Concert simfonic al orchestrelor de cameră Georgius și Ciuc/ Sala mare a Teatrului Tamási Áron. Sunt valabile abonamentele pentru concerte simfonice, iar cei interesați, pot cumpăra bilete de la Biroul de Organizare Evenimente Culturale.

MIERCURI,  15 martie
DEPUNERI DE COROANE LA MONUMENTELE DIN SFÂNTU GHEORGHE
10:00    La placa comemorativă a turnătorului de tunuri Kiss János (Str.Oltului, nr.16)
10:00    La locul de pieire a lui Váradi–Bartalis (Őrkő) – în colaborare cu elevii claselor V-VIII ai Școlii     Generale ”Váradi József”, respectiv cu elevii Școlii Generale ”Néri Szent Fülöp”
11:00    la statuia lui ”Gábor Áron” și la statuia lui ”Nicolae Bălcescu” (Cartierul Ciucului) – în     colaborare cu elevii Școlii Generale ”Gödri Ferenc”
11:00    La locul comemorativ Váradi–Bartalis (Casa cu arcade) - în colaborare cu elevii Liceului Teoretic     „Mikes Kelemen”
11:30    La statuia lui Gróf Mikó Imre (Parcul Elisabeta) - în colaborare cu elevii Liceului Teoretic     „Székely Mikó” şi Liceul Teologic Reformat    
12:00    La placa comemorativă Gábor Áron (Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”) - în colaborare cu elevii     Liceul Tehnologic „Kós Károly” și cercetașii din Sfântu Gheorghe
12:30    La stâlpul funerar din lemn sculptat de la mormânul lui Incze Dániel (strada Malomgát) - în     colaborare cu cercetașii din Sfântu Gheorghe și elevii Colegiului”Székely Mikó”
13:00    La statuia lui Kossuth Lajos (Casa de Cultură Kónya Ádám) – în colaborare cu Corul Bărbătesc Maghiar din Sfântu Gheorghe
13:30    Monumentul bătăliei din Simeria (Simeria) – în colaborare cu Grădinița Gulliver și cercetașii din     Sfântu Gheorghe
13.30    La stâlpul comemorativ Váradi–Bartalis (în curtea Școlii Generale ”Váradi József” ) –
în colaborare cu elevii claselor I-IV ai Școlii Generale ”Váradi József”
13.30    La monumentul comemorativ al bătăliei ”Eprestető” (Cartierul Gării) – în colaborare cu elevii     Școlii Generale ”Ady Endre”
15.15    Dezvelirea statuii lui Berde Mózsa (Parcul Elisabeta) 
•    Program festiv – spectacolul elevilor de la Școala Generală ”Berde Mózsa” din Sântionlunca
•    Binecuvântarea pastorală  a preotului unitarian Kovács István
•    Discursul istoricului Egyed Ákos
15.30    Monumentul comemorativ al honvezilor din 1848–49 (Parcul Elisabeta)

COȘENI
12.00    Depuneri de coroane – Stâlpi comemorativi (Cimitirul reformat din Coșeni)
CHILIENI
11:00    Depuneri de coroane– la Stâlpul comemorativ sculptat din lemn ’48 (grădina Bisericii Reformate din Chilieni)
--------------------------------------------------------------------
14.30    MANIFESTAȚIE FESTIVĂ în noua Piață Centrală
    Din partea de vest a orașului :
    Pornire de la stâlpul comemorativ Váradi–Bartalis ( Școala Váradi)
- în colaborare cu Asociația de Păstrare a Datinilor ”Szilaj”, Centrul Ecvestru ”Shagya”, călăreții Asociației ”Vadon”, Fanfara ”Szász Band ‘93” din Etfalău și Echipa de Cercetași din Sfântu Gheorghe 
Din partea de est a orașului:
Pornire de la monumentul comemorativ al bătăliei de la „Eprestető”  (Cartierul Gării)
În colaborare cu Fanfara de Tineret ”Kováts András” din Reci, Asociația de păstrare a datinilor     ”Székely Virtus” și Echipa de Cercetași din Sfântu Gheorghe

(ordinea marșului: cercetași,  membrii fanfarei,călăreți, steaguri, superiori, manifestanți)
--------------------------------------------------------------------
PROGRAM FENSIV  în noua Piață Centrală
Prezentator: Nagy Kopeczky Kristóf


16.00    Cor:“Szózat
Discurs Festiv– Antal Árpád-András, primarul municipiului Sfântu Gheorghe
Cântece: “Jól van dolga a mostani huszárnak”, “Kecskemét is kiállítja”, “Kiskunságban verbuválnak” – Fanfara de Tineret ”Kováts András” din Reci și Corurile unite din oraș
Discurs festiv – Bálint Benczédi Ferenc, episcopul Bisericii Unitariene din Transilvania
Dansuri din Voivodeni – Ansamblul de Dansuri Háromszék
Discurs festiv –  Zákonyi Botond, ambasadorul Ungariei la Bucuresti
Spectacol Koltai Gergely/Role: A költő visszatér – Hajdú Csenge (voce), Kerezsi Csanád (voce), Filip Zsombor (chitară), elevii Liceului de artă ”Plugor Sándor”
Discursul tinerului orator– câștigătorul concursului de oratorie, organizat de EMI (Asociatia Tinerilor Maghiari din Covasna)
Binecuvântare pastorală– Ft. Dávid György preot paroh
Imnul Ungariei, Imnul Ținutului Secuiesc

JOI, 16 martie
17.00    Spectacolul președintelui Asociaţiei de Heraldică şi Vexilologie din Transilvania, Dr. Szekeres Attila István- heraldist, cu titlul Magyarország címere és zászlaja ”Stema și drapelul Ungariei”,  de ziua stemei și drapelului mghiar / Muzeul Național Secuiesc, Sala Bartók

19.00    Prezentarea cărții Dr.-lui Süli Attila: Ormai Norbert, cu titlul ”Az első aradi vértanú” (Primul martir din Arad) în organizarea biroului din Sfântu Gheorghe a Institulutlui Balassi  - Centrul Cultural al Ungariei / Biblioteca Județeană Bod Péter, Sala ”Gábor Áron”

Coruri și dirijori
Fanfara de Tineret ”Kováts András” (Reci) – Maksai József
Corul Mixt Cantus Firmus, Corul Bărbătesc Maghiar – Jakab Árpád
Corul de Cameră Pro Musica, Corul Reformat din Simeria – Sipos Zoltán
Corul Evanghelic Mixt Jubilate Deo – Pál Gecse Mihály
Corul Unitaruan Mixt Kriza János – Karácsony Gabriella
Corul de elevi al Liceului Teoretic Székely Mikó, Corul de Femei din Sfântu Gheorghe – Dombora Anna
Refsonor, Corul de elevi al Liceului Teologic Reformat – Szilágyi Andrea
Corul de Tineret al Liceului Teoretic Mikes Kelemen – Szőcs Dániel
Laudate Kamarakórus – Lőfi Gellért
Cercul de muzică ”Őszi Rózsa” – Venczel Anna



<< înapoi



Afişare pagină: 497    

Oraşul nostru

Instituţii de cultură
Instituţii de învăţământ
Băile Şugaş
Turism
Baze sportive şi de agrement
Camere web
Harta oraşului
Zilele Sfântului Gheorghe
Sfântu Gheorghe 550
Localităţi înfrăţite
Ofertă culturală
Spre un oraş mai frumos
Promovarea tradițiilor secuiești
Capitala Culturală a Ţinutului Secuiesc

Despre program
Muzică
Literatură
Teatru
Arte vizuale
Burse
Concurs de creaţie
Jocuri
Media
Primărie

Primar
Viceprimari
Secretar
Instituţii subordonate
Administrator public
Structură
Guvernanţă corporativă
Ore de audienţă publică
Formulare tipizate
Informaţii de interes public
Transparenţă în administraţia publică
Concursuri de proiecte
Angajări
Taxe locale
Oferte de vânzare terenuri
Consiliul local

Hotărâri
Consilieri
Data şedinţelor
Rapoarte de activitate
Comisii de specialitate
Declaraţii de avere
Declaraţii de interese
Procese-verbale
Iniţiativa cetăţenească
Login Consilieri
Arhivă 2008-2012
Arhivă 2012–2016
Proiecte sportive
Proiecte culturale
Proiecte pentru tineret
Burse pentru studenți


Dragi cetăţeni şi vizitatori



Trimiteţi sugestii
domnului primar
Galerie imagini
Evenimente

Selectati data !
Toate drepturile rezervate © Primăria Sfântu Gheorghe 2018 - Hartă pagină