Marţi, 25. septembrie 2018
Arhivă ştiri
Călătoreşte în ŢARA MINUNILOR! - Ziua Copilului la Sfântu Gheorghe, cu şapte probe

Pe 1 iunie, manifestările dedicate Zilei Copilului vor anima întregul oraş, acestea desfăşurându-se în zona ce cuprinde piața din fața Magazinului Şugaş, strada Gróf Mikó Imre, corsoul, parcul Elisabeta şi parcarea din faţa Hotelului Bodoc, precum şi parcul din spatele Bibliotecii Judeţene „Bod Péter”, spaţiu în care se va crea un adevărat tărâm de poveste şi loc de joacă.

Se vor putea confecţiona mingi de foc, diferite instrumente magice, săbii şi coifuri din hârtie şi multe alte unelte şi obiecte interesante pentru lupta cu balaurul, dar, în acelaşi timp, copiii vor avea posibilitatea să cutreiere valea „Cimbi”, vor putea să încerce să devină, pentru un minut, o statuie vie, să rezolve rebusuri, să lupte cu sabia, să călărească şi să-şi scrie propria carte de poveşti, ei vor putea vindeca pasărea cu aripa ruptă sau să caute turta de cenuşă.

Cei care doresc să se lupte cu balaurul trebuie să obţină, la punctele de informaţii amplasate în faţa teatrului şi în apropierea pavilionului din parcul Elisabeta, paşaportul care conferă titularului său să intre în Ţara Minunilor. Cu acest paşaport vor putea fi „vizitate”, respectiv experimentate activităţi care se desfăşoară în şaptesprezece locaţii unde participanţii vor primi autocolante. Pentru a putea lupta cu balaurul ce se ascunde în pădurea rotundă, la fel ca şi în poveşti, participanţii, întruchipându-l pe cavalerul Sfântu Gheorghe, trebuie să treacă de cele şapte probe, adică trebuie să participe la şapte activităţi, să obţină şi să lipească în paşaport şapte autocolante.

Pe scena amplasată lângă pavilionul din parcul Elisabeta vor urca copii din grădiniţele şi şcolile din Sfântu Gheorghe şi localităţile din jur, pe strada Gróf Mikó Imre se organizează Târgul de Ziua Copiilor. Totodată, pe parcursul zilei, cei interesaţi vor putea participa la diferite concursuri de aptitudini şi competiţii sportive, să-şi încerce puterile pe un perete de escaladă sau să participe la diferite activităţi meşteşugăreşti. Cei pasionaţi se pot înscrie la concursul de gătit, iar amatorii de dulciuri se vor putea bucura de o fântână de ciocolată. Pe lângă acestea, programul mai cuprinde versuri şi cântece pentru cei mici, casă de dans popular, mângâiatul câinilor, pictură de motive vânătoreşti, precum şi un concurs de desene pe asfalt. Manifestările se vor desfăşura începând de la ora unsprezece, până la ora şase seara şi sunt destinate copiilor de toate vârstele, atât celor în vârstă de doi ani cât şi celor de vârsta adolescenţei.

Evenimentele prilejuite de Ziua Copilului sunt organizate de Primăria municipiului Sfântu Gheorghe, împreună cu peste treizeci de organizaţii şi instituţii culturale partenere.
Programul detaliat poate fi consultat pe site-ul www.sepsi.ro.

Sponsori: Bibco SA Biborţeni, Bertis SRL, Brutăria Diószegi, Bon Sweet Bon SRL, Brutăria Babi

 

PROGRAM
Ziua Copilului
Luni, 1 iunie 2015

 


Strada Gróf Mikó Imre
10:00-19:00         Târgul de Ziua Copilului

Piaţa Sfântu Gheorghe – Programe în organizarea Magazinului Şugaş
11:00-17:00        Castel gonflabil
11:00-17:00        Pictură pe faţă
11:00-17:00        Emisiune în direct cu Radio Sepsi
11:00-15:00        Activităţi meşteşugăreşti cu Fundaţia Guzsalyas
12:00-13:00        Concurs de desene tematice pe asfalt
12:00-16:00        Modelare de baloane cu clovni
13:00-15:00       Jocuri în aer liber cu clovni

Muzeul Cinegetic al Ţinutului Secuiesc – Asociaţia „Vadon”
13:00-15:00
          Realizare de schiţe, studii, compoziţii (elevii claselor V–VIII şi IX–XII)
12:00-16:00          Vietăţile lumii sălbatice pe steaguri mici (preşcolari, elevii claselor I–IV)
13:00-17:00          Pictură cu motive vânătoreşti (preşcolari, elevii claselor I–XII)                   
 

Piaţa Libertăţii
11:00 -18:00        Jocuri educative în domeniul gestionării deşeurilor (Zâna Gunoiului) – TEGA. Cu sprijinul ECO-ROM Ambalaje SRL din Bucureşti, o persoană se va costuma în zână care este responsabilă cu starea de spirit a copiilor
11:00-14:00         Mângâierea, plimbatul căţeilor şi posibilităţi de adopţie a acestora – TEGA – Adăpostul de câini Câmpul Frumos
11:00 -18:00       Tobă magică, pasăre cu aripa ruptă, pietre magice, fluier vrăjit, confecţionare de coroane – Crucea Roşie
11:00-18:00         Inima minţii – mintea din inimă – Centrul Judeţean de Resurse şi de Asistenţă Educaţională
11:00-18:00         Escaladare perete artificial – Alpamayo SRL
11:00-18:00         Pictură pe faţă, căutarea turtei de cenuşă, criptografie, modelare de baloane, teste, tombolă    – Asociaţia Copacul Vieţii
16:00                    Concurs de alergare şi ciclism – Asociaţia Alpinsport
17:00                    Concursuri de îndemânare: întreceri de biciclete, role şi skateboard – Jacko Sport
16:30- 17:00       Dans modern cu Simona Marcu
17:00                    Zumba cu Titesz Tünde
17:00                    Tragere la sorţi – tombolă – Clubul Kiwanis
18:00                    Cântece şi dansuri populare – alături de Formaţia Folker

Noul Studio – sala de repetiţii
11:00-12:00,12:30-13:30, 16:00-17:00,17:30-18:30     

Însuşirea zicătorilor şi jocurilor „în poala mamei” pentru copii între 0-3 ani şi părinţii  acestora – Asociaţia „Csodagyerek”, coordonatori: psihologii Kerekes Réka şi Dombay Imola

Parcarea din faţa Hotelului Bodoc
11:00-18:00            Programe organizate de Autoliv

Parcul Elisabeta
11:00-18:00            Confecţionare articole din fetru (pentru copii 3–17 ani) – Casa Rotary
11:00-18:00            Panacee magice şi alte vrăjitorii – Caritas Alba Iulia
11:00-15:00            Activităţi de pedagogie dramatică – Atelierul de Teatru OSONÓ    
11:00-18:00            Valea Cimbi (proiect de educaţie experimentală pentru copii între 10-15 ani) – Fundaţia Cimbora
12:00-13:00           Tragere la sorţi – tombolă – Serviciul de Ajutor Maltez
11:00-18:00            Pictură pe faţă şi pe figurine de gips – SZIK
11:00-18:00            Confecţionare de săbii şi coifuri din hârtie, desene de colorat – HITI
11:00 -18:00           Atelier de pictat ouă din ipsos şi sfeşnice – Bakó Éva (Hareva)
11:00-18.00            Aventurile mele în fabuloasa pădure de aur – realizarea unui caiet de poveşti interactive, fântână de ciocolată – Choco Pack SRL, Palatul Copiilor   
11:00-18:00           Jocuri din trecut – Asociaţia Erszi
11:00-18:00           Confecţionare de instrumente muzicale din legume – Asociaţia Erszi

Scenă  (Pavilion – Parcul Elisabeta)
10:00-10.30           Fanfara „Kováts András” – Reci
10:30-11:00            Piese  la flaut, cântece pentru copii, cântece populare şi renascentiste – elevii din clasa III B, Colegiul „Székely Mikó”
11:00-11:15           Jocuri tradiţionale pentru copii – grupa mijlocie „Vackor”, Grădiniţa „Hófehérke”
11:15-11:30           Jocuri tradiţionale pentru copii – grupa mijlocie „Micimackó”Grădiniţa „Hófehérke”
11:30-11:50           Melodii în limba franceză, engleză şi română prezentate de Raula Rauca Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”
11:50 -12:00          Flaut – elevii clasei I, Şcoala Generală „Ady Endre”
12:00 -15:00           Dansuri moldoveneşti – elevii Şcolii Generale „Gödri Ferenc”
                              Jocuri tradiţionale pentru copii – grupa mijlocie, Grădiniţa „Csipike ”
                              Jocuri tradiţionale pentru copii şi dansuri din Ciucul de Sus – grupa mare, Grădiniţa „Csipike ”
                              Dansuri moldoveneşti – elevii claselor I–IV, Şcoala Generală „Gábor Áron” din Chichiş
                              Cântece şi jocuri tradiţionale pentru copii – elevii clasei pregătitoare, Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”
                              Dansul porcarului – grupa mare, Grădiniţa „Gál Dániel” din Ilieni
                              Jocuri tradiţionale cu dansuri pentru copii – grupa mijlocie , Grădiniţa „Gál Dániel” din Ilieni
                              Jocuri tradiţionale şi dansuri din Ciucul de Sus – copiii din Grădiniţa nr. 5 Sf. Gheorghe 
                              Dansuri moldoveneşti – elevii din clasele I-IV, Şcoala Generală „László Lukács” Ilieni
                              Dansuri cu sărituri – elevii clasei pregătitoare, Colegiul Reformat,
                              Jocuri tradiţionale pentru copii – elevii clasei I, Colegiul Reformat
                              Dansuri moldoveneşti – elevii clasei II C, Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”
                              Dansuri din Ciucul de Sus – elevii clasei II A, Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”
                              Obiceiuri de Rusalii – elevii clasei IV A, Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”
                              Dansuri moldoveneşti – elevii clasei B pregătitoare, Colegiul „Székely Mikó”
                              Jocuri tradiţionale şi dansuri din Ciucul de Sus – copiii din grupa mare, Grădiniţa „Kőrösi Csoma Sándor”    
                              Dansuri populare sud-dunărene – Ansamblul de dansuri populare „Murgó” din Micfalău
                              Jocuri tradiţionale şi dansuri din Ciucul de Sus táncok – copiii din grupa mare, Grădiniţa „Pinocchio”
                              Dansuri moldoveneşti – elevii clasei A pregătitoare, Colegiul „Székely Mikó”
                              Dansuri din Sic – de dansuri populare „Murgó” din Micfalău
                              Dansuri moldoveneşti – elevii clasei C pregătitoare, Colegiul „Székely Mikó”
                              Dansuri din Satu Mare – Ansamblul de dansuri populare „Batyus”, Palatul Copiilor
                              Dansuri populare – elevii claselor II B şi II C, Şcoala Generală „Gödri Ferenc”

Instructorul de dans popular al spectacolului care se desfăşoară între orele 12:00-15:00 este Gáspár Attila, unul dintre membrii fondatori ai Asociaţiei „Batyus” din Sf. Gheorghe.

15:00-15:15         Ansamblul de dansuri populare „Morzsák” (grupa preşcolarilor) din Coşeni
15:15-15:20         Ansamblul de dansuri de tineret „Rügyek” din Coşeni (elevii claselor V-VII)
15:35-15:45         Dansuri – Casa Rotary
15:50-16:00         Cântece şi cântece la flaut – elevii claselor III B, IV B, VII D, Şcoala Generală „Nicolae Colan”
  
Parcul din spatele Bibliotecii Judeţene „Bod Péter”
11:00-18:00          Poveşti din cărţi moi: grupa de vârstă 1-3 ani, activităţi interactive pentru dezvoltarea creativităţii, a motricităţii fine cu jucării textile de artizanat – Asociaţia „Sikló”
11:00-18:00          Jocuri feroviare: grupa de vârstă 2-10 ani – Asociaţia „Sikló”
11:00-18:00          Quiz de literatură, jocuri de cuvinte, rebusuri pentru mici şi mari, colorare mandala – Secţia de copii a Bibliotecii Judeţene „Bod Péter”

Valea din spatele Bibliotecii Judeţene „Bod Péter”
11:00-18:00          Însuşirea cunoştinţelor militare, lupte cu sabia, exerciţii cu puşti din lemn, călărie – Asociaţia de păstrare a datinilor „Székely Virtus”
11:00-18:00           Concurs de gătit la ceaun – Ordinul Cavaleresc al Preparatorilor în aer liber din Transilvania

Ceainăria Tein
Începând de la ora 13 poveşti citite de Henrietta Müller – în caz de vreme frumoasă evenimentul se desfăşoară pe terenul de joacă din spatele Ceainăriei Tein
 
13:30 – Vernisajul expoziţiei intitulate „Színvarázslat” (Magia culorilor), realizată din picturile în acuarelă ale copiilor din Grădiniţa Waldorf
 
Pe tot parcursul după-amiezii: anticariat – cărţi pentru copii

 

Organizatori şi parteneri:

Alpamayo SRL., Asociaţia Alpinsport, Autoliv, Biblioteca Judeţeană Bod Péter, Fundaţia  Cimbora, Bakó Éva, Choco Pack, Serviciul de Asistenţă Caritas, Asociaţia Copil Minune, Asociaţia Copacul Vieţii, Asociaţia Erszi, Formaţia Folker, Palatul Elevilor şi Copiilor, HITI, Jacko Sport, Kiwanis Klub, Casa de Cultură Kónya Ádám, Centrul Judeţean de Resurse și de Asistență Educațională, Crucea Roşie Covasna, Ajutorul Maltez, Teatrul independent OSONÓ, Asociaţia Pro Waldorf, Clubul Rotary, Sepsi Bike, Radio Sepsi, Asociaţia Sikló, Magazinul Universal Şugaş, Ordinul Cavaleresc al Preparatorilor în aer liber din Transilvania, Asociaţia de Păstrare a Datinilor Székely Virtus, SZIK, , TEGA SA., Asociaţia Vadon

 




 



<< înapoi



Afişare pagină: 5491    

Oraşul nostru

Instituţii de cultură
Instituţii de învăţământ
Băile Şugaş
Baze sportive şi de agrement
Harta oraşului
Zilele Sfântului Gheorghe
Localităţi înfrăţite
Capitala Culturală a Ţinutului Secuiesc

Despre program
Muzică
Literatură
Teatru
Arte vizuale
Burse
Concurs de creaţie
Jocuri
Media
Primărie

Primar
Viceprimari
Secretar
Instituţii subordonate
Administrator public
Structură
Guvernanţă corporativă
Ore de audienţă publică
Formulare tipizate
Informaţii de interes public
Transparenţă în administraţia publică
Concursuri de proiecte
Angajări
Taxe locale
Oferte de vânzare terenuri
Consiliul local

Hotărâri
Consilieri
Data şedinţelor
Rapoarte de activitate
Comisii de specialitate
Declaraţii de avere
Declaraţii de interese
Procese-verbale
Iniţiativa cetăţenească
Login Consilieri
Arhivă 2008-2012
Arhivă 2012–2016
Proiecte sportive
Proiecte culturale
Proiecte pentru tineret
Burse pentru studenți


Dragi cetăţeni şi vizitatori



Trimiteţi sugestii
domnului primar
Galerie imagini
Evenimente

Selectati data !
Toate drepturile rezervate © Primăria Sfântu Gheorghe 2018 - Hartă pagină