Miercuri, 18. iulie 2018
Arhivă ştiri
Ziua Copilului 2014 – program

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe, Casa de Cultură Kónya Ádám, Magazinul Universal Şugaş şi partenerii lui vor organiza, şi în acest an, în centrul oraşului şi pe Câmpul Benedek, Ziua Copilului. În data de 30 mai, vineri, în centrul oraşului vor fi organizate programe pentru copii, iar duminică, 1 iunie, vor avea loc programele hipice pentru întreaga familie, la Câmpul Benedek.


Vineri dimineaţa la ora 10,00, Fanfara Kováts András din Reci va deschide programul, după care vor putea fi văzute pe scenă programele de cântece şi dansuri ale copiilor de grădiniţă şi ale elevilor de clase primare. Începând cu ora 18,00 împreună cu Formaţia Folker, atât cei mici cât şi cei mari vor avea din nou posibilitatea să pornească la dans.

 

La fel ca şi în anii precedenţi, sărbătoriţii zilei vor avea posibilitatea să încerce mai multe activităţi distractive şi jocuri unele mai interesante decât altele, în diferitele locaţii special amenajate din centrul oraşului (Piaţa Libertăţii, Piaţa Sfântu Gheorghe, Parcul Elisabeta).  În intervalul orar 11,00 – 19,00, organizatorii pregătesc o diversitate de programe: activităţi meşteşugăreşti, concursuri sportive şi de îndemânare, tombole, căţărăei pe perete artificial, pictură pe faţă, târg pentru Ziua Copilului, şi multe, multe alte activităţi interesante.

 

Secţia pentru copii de la Biblioteca Judeţeană Bod Péter îşi aşteaptă vizitatorii cu citit de poveşti, teatru japonez de hârtie, origami, şi desenarea şi colorarea mandalei. De asemenea, un loc care nu trebuie ocolit este Expoziţia Cinegetică a Ţinutului Secuiesc  şi activităţile interesante de acolo.

 

Noutatea acestui an este programul familial ecvestru organizat la Câmpul Benedek. Duminică, 1 iunie, de la ora 11,oo familiile pot participa la Ziua Deschisă „Artilerişti husari şi honvezi ”, în organizarea Asociaţiei de Păstrare a Datinilor  „Székely Virtus” şi Asociaţiei Vadon. Vizitatorii vor putea vedea demonstraţii de artilerişti, pot călări, pot face cunoştinţă cu portul specific tradiţional al husarilor, şi cu armamentul acestora, şi pot gusta măncarea specifică pregătită la ceaun.

 

Sepsi Bike şi Spitalul Judeţean de Urgenţă Dr. Fogolyán Kristóf organizează o cursă familială cu bicicletele, spre Câmpul Benedek, pornirea având loc din faţa Teatrului Tamási Áron, la ora 10,00. Cei care nu au biciclete, pot ajunge la Câmpul Benedek cu autobuzele Multitrans, cu bilet de oraş sau abonament, cursele fiind regulate, din oră în oră, în intervalul 11,00 – 15,00, iar de la Câmpul Benedek spre oraş, tot din oră în oră vor circula, între 11,30 – 15,30.


Datorită programelor organizate de Ziua Copilului, în seara zilei de 29 mai, şi toată ziua de 30 iunie, circulaţia în centrul oraşului va fi restricţionată.

 

PROGRAM

Vineri, 30 mai 2014

 

Piaţa Sfântu Gheorghe – programe în organizarea Magazinului Universal Şugaş

10:00–18:00    Topogane gonflabile

10:00–18:00    Pictură pe faţă

10:00–18:00    Emisiune în direct cu Sepsi Radio

11:00–15:00    Activităţi meşteşugăreşti – Fundaţia Guzsalyas

12:00–13:00    Concurs tematic de desene pe asfalt

12:00–16:00    Formare baloane cu clovni

13:00–15:00   Concurs de îndemânare

 

 

Piaţa Libertăţii

10:00–14:00     Cretă cerată şi acuarele – Asociaţia Pro Waldorf

10:00–16:00     Tombolă – Asociaţia Copacul Vieţii

10:00–17:00     Concurs de desen – Asociaţia Copacul Vieţii

10:00–19:00     Jocuri educative de gestionarea deşeurilor,  atelier creativ – TEGA SA, Ecorom Ambalaje SA                        

10:00–19:00     Aducerea la viaţă a jucăriilor vechi – Biroul de Tineret Turulmadár"

10:00–19:00     Pictură pe faţă, activităţi de artizanat şi meşteşugăreşti, trambulină – Crucea Roşie Covasna

10:00–19:00     Colţ de meşteşugărit şi joc – SZIK

10:00–19:00     Pictură pe faţă, concursuri şi jocuri – HITI 

10:00–19:00     Activităţi de artizanat şi meşteşugăreşti, pictură pe faţă – Asociaţia Copacul Vieţii

10:00–19:00     Colorat figurine de gips – Bakó Éva (Hareva)

11:00–12:00     Concurs de tras la ţintă – Asociaţia Copacul Vieţii

11:00–19:00     Jocuri populare pentru copii – Uniunea Cercetaşilor Maghiari din România

11:00–19:00     Activităţi de artizanat şi meşteşugăreşti – Palatul copiilor şi elevilor

11:00–19:00     Căţărăre pe perete de escaladă– Alpamayo SRL

12:00–15:00     Prezentarea baschetului – Kajdacsi Judit (Echipa de baschet Sepsi SIC)

13:00–19.00    Jocuri din trecut – Asociaţia Erszi

14:00–16:00     Origami din hârtie catifelată, realizarea de mape – Asociaţia Pro Waldorf

15:00–16:00     Concert Minestrone Band – Asociaţia ERSZI

15:30               Concurs de atletism şi de ciclism – Asociaţia Alpinsport

16:00               Extragere la sorţi tombole – Asociaţia Copacul Vieţii

16:00–19:00     Realizare păpuşi din pâslă şi plastelină –  Asociaţia Pro Waldorf

17:00               Anunţarea rezultatului concursului de desen şi tragerea la sorţi a premiilor oferite –  Asociaţia Copacul Vieţii

17:00               Concursuri de îndemânare: bicicletă, role, skateboard – Jacko Sport

17:00–19:00     Junior Gastro Fest – Asociaţai Erszi (Korzó Irish Pub)

 

 

Parcul Elisabeta – în jurul pavilionului

10:00–13:00     Poveşti pentru copii mici, categoria de vârstă 1-3 ani – Asociaţia Sikló
10:00–14:00    „Inspirăm o nouă generaţie”: ateliere interactive despre păsări – Societatea Ornitologică Română – „FALCO 
                       TINNUNCULUS”, Cercul de Ornitologie „MUGURAR”, Asociaţia pentru Dezvoltare Comunitară Durabilă ALUTUS,
                       Muzeului Național al Carpațiilor Răsăriteni / în curtea Muzeului Național al Carpațiilor Răsăriteni

10:00–19:00     Lucru manual cu pâslă şi pictură pe ipsos – Clubul Rotary      

10:00–19:00     Curtea personajelor din poveşti – Serviciul de asistenţă Caritas

10:00–19:00     Jocuri în case şi palate de carton – Karton Network

10:30–11:00  / 12:00–12:30   Prezentare de zicale şi zicători şi a jocurilor caracteristice copiilor cu vârsta cuprinsă între 1 -3 ani, activităţi pentru copii şi părinţi – Asociaţia Copil Minune, coordonatori activităţi: psihologi Kerekes Réka şi Dombay Imola

11:00–15:00     Prepararea clătitelor – Casa Irisz

12:00–13:00     Tragere la sorţi tombolă – Ajutorul Maltez

15:00–19:00     Poveşti pentru copii mici, categoria de vârstă 1-3 ani – Asociaţia Sikló

16:00–16:30  / 17:30–18:00   Prezentare de zicale şi zicători şi a jocurilor caracteristice copiilor cu vârsta cuprinsă între 1 -3 ani, activităţi pentru copii şi părinţi – Asociaţia Copil Minune, coordonatori activităţi: psihologi Kerekes Réka şi Dombay Imola

 

  

Biblioteca Judeţeană Bod Péter – secţia pentru copii

10:00–19:00     Citire poveşti, teatru japonez de hârtie, realizări şi colorare de origami şi mandale
13:00–19:00     Lansare de carte:  Tücsök,  Zöld  Manó  és  a többiek povestire de Szente  B.  Levente

 

 

Muzeul Cinegetic – Asociaţia Vadon

13:00–15:00     Activităţi de arte plastice

15:00–17:00     Prezentare expoziţie de către copii

17:00               Premierea curatorilor - copii

 

 

Scenă  – strada Gróf Mikó Imre

10:00   Fanfara de Tineret de la Reci – Dirijor: Maksai József

11.00   Prezentarea dansului şi a cântecului – copiii Grădiniţei Árvácska

11.10   Prezentare Zumba – elevii Şcolii Generale Nicolae Colan

11.20   Jocuri tradiţionale pentru copii şi prezentare de dansuri – copiii Grădiniţei Hófehérke

11.50   Dans – Elevii Şcolii Generale Gödri Ferenc

12.20   Ének és táncbemutató – Elevii Şcolii Generale Nicolae Colan"

12.40   Jocuri tradiţionale pentru copii – elevii claselor I A şi I C ai Liceului Mikes Kelemen

13.00   Jocuri pentru copii – copiii Grădiniţei Kőrösi Csoma Sándor

13:15   Prezentare Zumba, instructor: Bogdán Laura – Clubul Rotary

13:30   Prezentare dansuri populare – Ansamblul de Dans Nemere, Leţ

13:30   Prezentare dans modern  – Palatul copiilor şi elevilor

14:00   Prezentare dansuri populare – Grupul de Dans Batyus, Palatul Copiilor şi Elevilor

15:00   Prezentare Zumba – Ansamblul de Dansuri Rügyek", Coşeni

15:10   Prezentare dans modern  –  Palatul Copiilor şi Elevilor

16:00   Prezentare dansuri populare –  elevii clasei a II-A ai Liceului Mikes Kelemen

17.00   Poezii cântate pentru copii – Duo Mandula

18:00   Casa dansului – Împreună cu Formaţia Folker

 

 

Duminică, 1 iunie 2014

Ziua deschisă Artilerişti husari şi honvezi” – în organizarea Asociaţiei de păstrare a datinilorSzékely Virtus” şi Asociaţiei Vadon” / Câmpul Benedek

 

10:00               Cursă familială cu bicicletele, spre Câmpul Benedek, pornirea având loc din faţa Teatrului Tamási Áron", la ora
                       10,00 – Sepsi Bike şi Spitalul Judeţean de Urgenţă  Dr. Fogolyán Kristóf

11:00               Marşul echipei de artilerişti husari şi honvezi

11:10               Caruselul Husarilor – prezentare cavalerie şi cai, demonstraţii de lupte şi de duel

11:45               Prezentarea portului specific al husarilor şi al armamentului acestora

12:00               Demonstraţii ale artileriei Honvezilor

12:15               Prezentare diferite tehnici de luptă

12:45–13:45     Istoria Husarilor – un scurt program despre istoria husarilor, şi despre poveştile şi legendele cu husari

12:45–15:00     Şedinţe foto şi călărie, încercarea îmbrăcăminţii tradiţionale

13:00–15:00     Mâncare la ceaun: Gulaş de fasole, pâine cu untură şi alte bucate tradiţionale, cu sprijinul SC Tribel SRL

15:00               Oferirea diplomelor şi scrisorilor de amintiri

  

Organizatori şi parteneri:

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe, Casa de Cultură Kónya Ádám, Magazinul Universal Şugaş, Alpamayo SRL., Asociaţia Alpinsport, Biblioteca Judeţeană Bod Péter, Serviciul de Asistenţă Caritas, Asociaţia Copil Minune, Spitalul Judeţean de Urgenţă Dr. Fogolyán Kristóf, Asociaţia Copacul Vieţii, Asociaţia Erszi, Formaţia Folker, Fundaţia Guzsalyas, Palatul Elevilor şi Copiilor, HITI, Casa Irisz, Jacko Sport, Karton Network, CruceaRoşie Covasna, Ajutorul Maltez, Asociaţia Pro Waldorf, Uniunea Cercetaşilor Maghiari din România, Clubul Rotary, Sepsi Bike, Radio Sepsi, Echipa de baschet Sepsi SIC, Asociaţia Sikló, Asociaţia de Păstrare a Datinilor Székely Virtus, SZIK, TEGA SA., Biroul de Tineret Turulmadár, Asociaţia Vadon, Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni

 

Sponsori: Bertis SRL, Bibco SA Biborţeni, Bon Sweet Bon SRL., Brutăria Diószegi

 



<< înapoi



Afişare pagină: 2545    

Oraşul nostru

Instituţii de cultură
Instituţii de învăţământ
Băile Şugaş
Turism
Baze sportive şi de agrement
Camere web
Harta oraşului
Zilele Sfântului Gheorghe
Sfântu Gheorghe 550
Localităţi înfrăţite
Ofertă culturală
Spre un oraş mai frumos
Promovarea tradițiilor secuiești
Capitala Culturală a Ţinutului Secuiesc

Despre program
Muzică
Literatură
Teatru
Arte vizuale
Burse
Concurs de creaţie
Jocuri
Media
Primărie

Primar
Viceprimari
Secretar
Instituţii subordonate
Administrator public
Structură
Guvernanţă corporativă
Ore de audienţă publică
Formulare tipizate
Informaţii de interes public
Transparenţă în administraţia publică
Concursuri de proiecte
Angajări
Taxe locale
Oferte de vânzare terenuri
Consiliul local

Hotărâri
Consilieri
Data şedinţelor
Rapoarte de activitate
Comisii de specialitate
Declaraţii de avere
Declaraţii de interese
Procese-verbale
Iniţiativa cetăţenească
Login Consilieri
Arhivă 2008-2012
Arhivă 2012–2016
Proiecte sportive
Proiecte culturale
Proiecte pentru tineret
Burse pentru studenți


Dragi cetăţeni şi vizitatori



Trimiteţi sugestii
domnului primar
Galerie imagini
Evenimente

Selectati data !
Toate drepturile rezervate © Primăria Sfântu Gheorghe 2018 - Hartă pagină