Marţi, 25. septembrie 2018
Arhivă ştiri
Ziua Copilului, cu programe bogate

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe, împreună cu Magazinul Universal Şugaş organizează în centrul oraşului, şi în acest an, Ziua Copilului.

În loc de 1 Iunie, (datorită ultimului clopoţel), anul acesta programele pentru copii organizate de primărie se vor desfăşura vineri, în data de 31 mai. Programele acestui an, din punctul de vedere al organizatorilor, sunt şi mai bogate şi diversificate ca cele de până acum.

Festivitatea va fi deschisă de Orchestra de copii din Reci la ora 10,00, iar până la ora 19,00 vor avea loc diverse activităţi şi programe distractive. În Parcul Elisabeta, voluntarii de la  Serviciul de Ajutor Maltez din România şi de la Crucea Roşie vor aştepta copiii, dar va fi prezentă şi Asociaţia „Életfa”. Pe lângă toate acestea, vor fi organizate şi activităţi de meşteşugărit şi lucru manual, şi va avea loc şi un concurs de îndemânare. Pe tronsonul de drum din faţa Casei cu Arcade va fi amenajată o pistă de gokart – în organizarea Palatului Copiilor.  Kajdacsi Judit, jucătoarea echipei de baschet Sepsi Sic îi va învăţa pe copii să joace baschet, în piaţa din faţa teatrului. Artiştii Atelierului de Teatru „Osonó” vor participa şi ei la festivităţi, amenajând un parc de statui vii.

În data de 31 mai trebuie să se ţină seama şi de restricţiile de circulaţie: Piaţa Libertăţii şi strada  Gróf Mikó Imre vor fi închise circulaţiei.


PROGRAM


Vineri - 31 mai

Piaţa Sfântu Gheorghe  –  În organizarea Magazinului Universal Şugaş

11:00–19:00 Castel gonflabil
11:00–19:00 Pictură pe faţă
12:00 Concurs de desen pe asfalt
13:00–18:00 Atelier de meşteşugari – Fundaţia Guzsalyas
13:00–15:00 Concurs de îndemânare
14:00–18:00 Modelare de baloane cu clovn


Piaţa Libertăţii

10:00–18:00 Jocuri despre economia corectă a deşeurilor, atelier creativ – Tega S.A.
10:00–19:00 Atelier de costume zburătoare – Casa Creativităţii „Huhuu”
11:00–18:00 Atelier creativ – Creativ Studio
11:00–18:00 Jocuri tradiţionale de copii – Echipa de cercetaşi „dr. Kovács Sándor”
11:00–18:00 Activităţi de îndemânare – Palatul Copiilor
11:00–18:00 Fă cunoştinţă cu baschetul – Kajdacsi Judit ( Echipa de baschet feminin Sepsi SIC)
11:00–19:00 Perete de căţărat – Alpamayo S.R.L.
11:00–19:00 Aventură zvăpăiată de colectare  – Asistență Familială Caritas
12:00–15:00 Piaţa carting – Palatul Copiilor
12:00–16:00 Parcul sculpturilor vii – Teatrul Independent „Osonó”
13:00–15:00 Maşini mari pentru cei mici – expoziţie de maşini de pompieri şi poliţie, salvare şi autogunoiere
13:00–18.00 Jocuri din trecut – Asociaţia Erszi
15:30–17:00    Lumea pe roate (peste 6-7 ani ) – Jacko Sport şi Magazinul pentru copii Leo
15:30 Competiţie de ciclism şi de alergat – Asociaţia Alpin Sport
17:00 Concurs sportiv: bicicletă, role, skateboard – Jacko Sport


Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”  (compartimentul împrumut pentru copii)

10:00–19:00   Povestiri: O poveste în fiecare oră, Sikó-Barabási Eszter autor din Sfântu Gheorghe, citeşte din cartea sa de poveşti care se va publica la Editura Koinónia din Cluj Napoca. După aceea desenare de ilustraţii, teatru japonez în miniatură, planificare: jurnal de lectură.


Parcul Elisabeta – în jurul pavilionului şi monumentului comemorativ 1848

10:00–13:00 Activităţi de îndemânare, pictură pe faţă, premierea participanţilor la concursul de desen – Asociaţia Copacul Vieţii
10:00–18:00 Jocuri de îndemânare, activităţi de meşteşugărit, karaoke – Crucea Roşie din Judeţul Covasna
10:00–18:00 Copii în lumea minunată a păsărilor: observarea păsărilor, concurs de identificare a păsărilor, concurs de desen, origami şi atelier de colaje, vânătoare de comori – organizat de:  Cercul de Ornitologie Mugurar şi Societatea Ornitologică din România – Covasna; Palatul Copiilor; Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni; Asociaţia Cultural – Ştiinţifică Carpaţii Răsăriteni; Consiliul Judeţean al Elevilor
12:00–13:00 Tragere la sorţi – Tombolă – Serviciul de Ajutor Maltez
13:30 Tragere la sorţi – Tombolă – Asociaţia Copacul Vieţii


Casa Creativităţii Huhuu  (Str. Ciucului, nr. 7)

10:00–19:00 Construire Costum Avion şi jocuri tradiţionale
11:00–16:00 Poveşti din cărţi de textile – Ocupaţii pentru copii intre 0–4 ani cu Demeter Éva şi Tímár Erzsébet, în organizarea Asociaţiei „Tipe Tupa” şi Casei Corpului Didactic „Csutak Vilmos” 
15:00–18:00 Cabina de probă
16:00 Junior Gastro Fest – concurs de gătit pentru elevii de gimnaziu
18:00 Prezentare pentru părinţi şi cadre didactice despre cărţi de textile 


Scenă (strada Gróf Mikó Imre)

10:00 Orchestra de copii din Reci. Dirijor: Maksai József
11:00    Grădiniţa cu Program Prelungit „Napsugár”, Grupa mică şi mare – Spectacol de cântece, jocuri tradiţionale populare.
Educatoare: Csegedi Judit, Kerekes Margit şi Florian Anca, Duculeţ Elena
11:15 Grădiniţa cu Program Prelungit  „Hófehérke” Grupa mare Gărgăriţele – Spectacol de dans.
Educatoare: Cârstea Enikő şi Benchea Mirela
11:20 Grădiniţa cu Program Prelungit  „Árvácska” – Spectacol de jocuri tradiţionale populare.
Educatoare: Szántó Ildikó, Kese Éva, Lőrinczi Réka
11:30 Grădiniţa cu Program Prelungit  „Gulliver”, grupa mare reformată „Csemete” şi grupa mare „Méhecske”  – Spectacol de jocuri tradiţionale populare
Educatoare: Imreh Enikő, Páll Mária Magdolna, şi Duka-Sovárd Csilla, Morar Kinga
11:50 Grădiniţa „Néri Szent Fülöp” – Spectacol de dansuri populare şi dansul poemelor
Educatoare: Szabó Etelka
12:00 Elevii din Şcoala Gimnazială „Gödri Ferenc” – Spectacol de dansuri populare
Educatoare: Csiki Mariana, Salamon Márta, Csáki Gabriella, Csáki Csaba şi Opra Zsuzsanna
12:30 Şcoala Generală „Nicolae Colan”– Spectacol de dansuri populare           
Educatoare: Tamás Márta şi Csatlós Anikó, coreograf: Rápolti István
12:35 Şcoala Generală „Ady Endre”– Spectacol de dansuri populare
Educatoare: Kövér Margit, coreograf: Rápolti István
12:40 Grupul copiilor de dansuri populare „Rügyek”, Casa de Cultură Kónya Ádám– Spectacol de dansuri populare.
Coreograf: Rápolti István
12:45 Şcoala Generală „Ady Endre”–– Spectacol de dansuri populare şi jocuri tradiţionale
Educatoare: Bularca Maria, Donath Anna, Ferencz Orsolya, Grüman Rozália, Stroie Adriana, Hanganu Margareta, Teacă Maria
13:00 Să petrecem împreună – spectacol cu cântece al elevilor din programul de asistenţă familială a Fundaţiei Creştine Diakónia
13:30 Premierea concursului de desen al Spitalului Judeţean „Dr. Fogolyán Kristóf”
13:45 Grădiniţă cu program prelungit „Hófehérke”, grupa mijlocie „Pöttyös”– Spectacol de jocuri tradiţionale
Educatoare: Dávid Annamária şi Márk Emese
14:00 Şcoala Gimnazială „Gödri Ferenc”– Spectacol de dansuri clasice
Educatoare: Zsigmond Judit
14:10 Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” – Cântece de copii, compoziţii pentru cor
Educatoare: Matei Stela, Onofrei Camelia, Laurenţiu Liliana, Dornean Gina, Dobrilă Mioara, Grosar Lilian
15:00 Minestrone Band – concert pe instrumente din legume
15:30 Palatul Copiilor – Spectacol de dansuri moderne
Coreograf: Molnár Enikő şi Prună Gabriel
15:30 Fanfara Liceului de Arte „Plugor Sándor”
Dirijor: Maksai József
16:00 Școala Populară de Arte şi Meserii Sfântu Gheorghe, departamentul de balet – Imagini baroc
Coreograf: Benkő Gizella
16:30 Teatru de păpuşi „Cimborák” – Spectacolul „Vitéz László csodaládája”
17:30 Tragere la sorţi tombolă Kiwanis şi Asociaţia Diabeticilor din Judeţul Covasna
18:00 Palatul Copiilor – Dansuri populare
Coreograf: Gáspár Attila
18:30 Casă de dans pentru copii – cu formaţia Harai, conducător Gábor Ágnes


Sâmbătă – 1 iunie
 

9:00–11:00 Să învăţăm scrierea runică! – program pentru copii – sala de conferenţă Eurocenter (Strada Ciucului, nr. 47.) 
11:00 Deschidere de expoziţie – tablourile de acvarelă ale copiilor din clasele Waldorf – Ceainăria Tein
11:00–14:00 Ocupaţii pentru copii, teatru de păpuşi, desen pe asfalt – Ceainăria Tein


 



<< înapoi



Afişare pagină: 2703    

Oraşul nostru

Instituţii de cultură
Instituţii de învăţământ
Băile Şugaş
Baze sportive şi de agrement
Harta oraşului
Zilele Sfântului Gheorghe
Localităţi înfrăţite
Capitala Culturală a Ţinutului Secuiesc

Despre program
Muzică
Literatură
Teatru
Arte vizuale
Burse
Concurs de creaţie
Jocuri
Media
Primărie

Primar
Viceprimari
Secretar
Instituţii subordonate
Administrator public
Structură
Guvernanţă corporativă
Ore de audienţă publică
Formulare tipizate
Informaţii de interes public
Transparenţă în administraţia publică
Concursuri de proiecte
Angajări
Taxe locale
Oferte de vânzare terenuri
Consiliul local

Hotărâri
Consilieri
Data şedinţelor
Rapoarte de activitate
Comisii de specialitate
Declaraţii de avere
Declaraţii de interese
Procese-verbale
Iniţiativa cetăţenească
Login Consilieri
Arhivă 2008-2012
Arhivă 2012–2016
Proiecte sportive
Proiecte culturale
Proiecte pentru tineret
Burse pentru studenți


Dragi cetăţeni şi vizitatori



Trimiteţi sugestii
domnului primar
Galerie imagini
Evenimente

Selectati data !
Toate drepturile rezervate © Primăria Sfântu Gheorghe 2018 - Hartă pagină